Rozmaitości

  Archi_tekstylia: wystawa z cyklu Absolwenci

fragment plakatu wg projektu dr Moniki Czarskiej

W styczniu w Galerii JUTRO na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów można oglądać wystawę Archi_tekstylia Tomasza Frasońskiego. Prezentuje ona kolekcję tkanin żakardowych – część projektu artystycznego pt. Łódzki modernizm w kontekście kolekcji tekstyliów „Muralnomad”, zrealizowanego w ramach stypendium artystycznego Miasta Łodzi.

 




  Krzysztof Raczyński - harmonia nauki, muzyki i sztuki

Krzysztof Raczyński i prowadząca spotkanie prof. Anna Jeremus-Lewendowska
Marcin Szmidt

19 grudnia 2024 roku, w ramach Czwartkowego Forum Kultury Politechniki Łódzkiej, odbyło się kolejne spotkanie organizowane z okazji jubileuszu 80-lecia uczelni. Gościem wydarzenia był Krzysztof Raczyński - absolwent Wydziału Włókienniczego PŁ (obecnie Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów), światowej klasy naukowiec, artysta i innowator, który z powodzeniem łączy naukę, sztukę i pasję do tworzenia.



  Jubileuszowy turniej siłaczy z Polski

Dekoracja par startujących w klasyfikacji mixed powerlifting
Marcin Sokołowski

Na pomoście Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej odbył się 15 turniej w trójboju siłowym o Puchar Dyrektora Centrum Sportu. Zawody te stały się sportową wizytówką Politechniki Łódzkiej oraz naszego miasta. Rywalizują w nich zawodnicy z kraju i z zagranicy, a także mistrzowie Świata i Europy różnych federacji. Czyni to te zawody Ligą Mistrzów, a Centrum Sportu PŁ areną tych zmagań.



  Trzeci raz na podium

Reprezentacja Politechniki Łódzkiej z sekcji dla osób z niepełnosprawnościami
Ewa Milun-Walczak

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w Tenisie Stołowym stały na bardzo wysokim poziomie – każdy punkt wymagał ogromnej determinacji i walki do ostatniej piłki. Reprezentacja Politechniki Łódzkiej, składająca się z rekordowej liczby 10 zawodników i zawodniczek z sekcji dla osób z niepełnosprawnościami pokazała, że determinacja, zaangażowanie i współpraca to klucz do sukcesu.




  Pasja życia i nauki - prof. Alicja Dorabialska we wspomnieniach

Wśród publiczności byli chemicy: prorektor prof. Łukasz Alrech i druga dziekan WCh w historii prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik
Marcin Szmidt

Kolejne spotkanie Czwartkowego Forum Kultury Politechniki Łódzkiej, które zorganizowano w ramach obchodów 80-lecia uczelni było zatytułowane „Profesor Alicja Dorabialska i Wydział Chemiczny PŁ we wspomnieniach...". Miało wyjątkowo emocjonalny i osobisty charakter.

 



  Profesor Alicja Dorabialska - patronka naukowej odwagi

Gościem spotkania był prof. Tomasz Pospieszny z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Marcin Szmidt

Czwartkowe Forum Kultury zorganizowało wyjątkowe spotkanie, poświęcone pamięci prof. Alicji Dorabialskiej – wybitnej chemiczki i pionierki w swojej dziedzinie, patronki tegorocznych obchodów 80-lecia uczelni. Wydarzenie, odbywające się pod hasłem „Pierwsza kobieta, która została dziekanem Wydziału Chemicznego w PŁ”, miało na celu przybliżenie sylwetki tej niezwykłej postaci akademickiej.

 




  Kulturalna zamiana ról

Prof. Anna Jeremus-Lewandowska i prowadzący rozmowę prof. Ireneusz Zbiciński
Marcin Szmidt

Ostatnie już w tym sezonie „Czwartkowe Forum Kultury” było pod każdym względem wyjątkowe. Jego gościnią była bowiem profesor Anna Jeremus-Lewandowska - postać, bez której trudno wyobrazić sobie spotkania z kulturą na Politechnice Łódzkiej, śpiewaczka i profesor sztuk muzycznych.