Wydarzenia

  Granty dla Łodzi Akademickiej

W czasie briefingu poświconego konkursowi Łódź Akademicka - naukowa, kreatywna i wielokulturowa.
Marcin Szmidt

Od lutego do listopada będą realizowane projekty w ramach Konkursu dotacyjnego „Łódź akademicka - naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2025”. Można w nim uzyskać dotacje w wysokości od 5 do 25 tys. złotych.

Nabór do konkursu rozpoczął się 7 stycznia 2025 r. i potrwa do 27 stycznia br.

 




  Muzyka na Politechnice: jubileuszowy koncert "Od Bacha do Mozarta"

Jubileuszowy koncert Muzyka na Politechnice odbył się w wypełnionej przez publiczność sali Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina
Marcin Szmidt

Jubileuszowy, 700. koncert „Muzyka na Politechnice” zatytułowany „Od Bacha do Mozarta” był wyjątkowym wydarzeniem. Tego wieczoru w szczególny sposób uhonorowano Grażynę Sikorską, która organizuje i prowadzi te muzyczne spotkania. W Filharmonii Łódzkiej, gdzie odbył się koncert, niestety nie był obecny prof. Jan Krysiński, który jako ówczesny rektor Politechniki Łódzkiej, zainicjował ten cykl. Twórca salonu muzycznego, który zyskał stałych bywalców i stał się miejscem występów wielu znanych artystów, a także tych, którzy stawiali tu swoje pierwsze kroki salonu, pozostał ze względów zdrowotnych w domu.

 



  Świętujemy urodziny Politechniki

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik mówił o planach na jubileusz na spotkaniu z dziennikarzami
Marcin Szmidt

80-lecie naszej uczelni to ważna rocznica, przypominająca o pełnej sukcesów historii i dziedzictwie Politechniki oraz tworzących ją ludzi, zgodnie ze słowami patronki jubileuszu, prof. Alicji Dorabialskiej: Z mniejszym lub większym poczuciem odpowiedzialności każdy kształtuje teraźniejszość. Często nawet nie zdaje sobie sprawy, jak dalece stawia fundamenty pod przyszłość.

 



  17 milionów zł dla PŁ na energetyczną modernizację zabytków

Willa Reinholda Richtera
arch. PŁ

Politechnika Łódzka otrzymała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 17 milionów złotych na modernizację dwóch zabytkowych budynków: willi Reinholda Richtera i Zespołu Pałacowego Rodziny Scheiblerów. Rektor prof. Krzysztof Jóźwik podkreśla, że fundusze te pozwolą na podniesienie efektywności energetycznej tych obiektów, które są ważnym dziedzictwem kulturowym Łodzi.



  Projekt HYDRO

Uczestnicy spotkania w Rzymie

Politechnika Łódzka, Instytut Inżynierii Materiałowej, jest jednym z pięciu partnerów uczestniczących w innowacyjnym projekcie HYDRO - New Competences for New Jobs in Green Hydrogen Economic Era. Projekt ten, współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu ERASMUS+, jest zgodny z europejską polityką ochrony środowiska i koncentruje się na szkoleniu specjalistów dla bardziej ekologicznej gospodarki, przede wszystkim w zakresie zielonego wodoru. Na realizację zaplanowanych działań konsorcjum otrzymało 250 000 euro.

 



  Honorowy doktorat dla przewodniczącej PE

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik z przewodniczącą Robertą Metsolą. Obok poseł Dariusz Joński, rektor UŁ prof. Rafał Matera i rektor UMed prof. Janusz Piekarski
arch.

Na ostatnim posiedzeniu w 2024 roku, Senat Politechniki Łódzkiej podjął decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa Robercie Metsoli, przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Promotorem przewodu został rektor, prof. Krzysztof Jóźwik.



  Politechnika Łódzka gospodarzem 44. Zgromadzenia Ogólnego Akademii Inżynierskiej w Polsce (FILM)

Obrady otworzyli rektor prof. Krzysztof Jóźwik i prezes AIP, prof. Jerzy Barglik
Marcin Szmidt

Politechnika Łódzka miała zaszczyt gościć 44. Zgromadzenie Ogólne członków Akademii Inżynierskiej w Polsce. W przeddzień tego wydarzenia odbyło się III Sympozjum Naukowe, które zgromadziło wybitnych inżynierów i naukowców.

 



  Corning Day 2024 – w tym roku twórczo i innowacyjnie

W czasie wykładu Piotra Niźnikowskiego
Aleksandra Kopa

Corning Day 2024 odbył się 5 grudnia, a jego gospodarzem był Instytut Fizyki, Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Tradycyjnie, organizatorem była firma Corning Optical Communications Polska, przy współudziale Politechniki Łódzkiej oraz studentów, w szczególności Studenckiego Koła Młodych Mikroelektroników sekcji Fiber Optics Club. W tegorocznej edycji wzięli udział przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych, pani Magdalena Pejga z Instytutu Rzeźby wraz ze studentami, z wystawą prac ze szkła.

 



  Nagrody za ekologiczne prace naukowe

logo

Została rozstrzygnięta XI edycja konkursu „Ekologiczny Magister i Doktor” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ŁodziCztery z sześciu przyznanych nagród otrzymali autorzy prac wykonanych w Politechnice Łódzkiej.  W tym roku wpłynęła na konkurs rekordowa liczba prac, łącznie 43.