Życie Uczelni nr 173

  Wspólnie na rzecz rozwoju strefy „Kleszczów 5.0”

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik i prezes Albert Gryszczuk, obok poseł Dariusz Joński
Marcin Szmidt

Politechnika Łódzka oraz firma Adaptive Motor Poland Sp. z o.o. podpisały list intencyjny, który otwiera nowy etap transformacji energetycznej i przemysłowej w regionie Bełchatów–Kleszczów. Współpraca ma na celu utworzenie Strefy Przemysłowej „Kleszczów 5.0” – nowoczesnego ekosystemu opartego na odnawialnych źródłach energii, elektromobilności, cyfryzacji przemysłu, technologiach dla bezpieczeństwa oraz innowacyjnych modelach kształcenia.

 



  O przyszłości metod komputerowych w mechanice na PŁ

Prof. Marcin Kamiński

Międzynarodowa Konferencja „Metody Komputerowe w Mechanice”, organizowana cyklicznie co dwa lata przez wiodące uczelnie techniczne, w tym roku odbyła się w Politechnice Łódzkiej. Była to już 26. edycja wydarzenia, która zgromadziła ponad 160 uczestników z całego świata — reprezentantów wszystkich kontynentów, w tym m.in. z USA, Włoch, Austrii, Chin, Niemiec, Słowacji, Czech, Pakistanu i Australii.




  Sukces siatkarzy plażowych Politechniki Łódzkiej na AME w Granadzie

Miłosz Kruk i Maciej Kaszewiak reprezentowali w Grenadzie Politechnikę Łódzką

Miłosz Kruk i Maciej Kaszewiak z Politechniki Łódzkiej znakomicie zaprezentowali się podczas Akademickich Mistrzostw Europy w siatkówce plażowej, które odbyły się w hiszpańskiej Granadzie. Duet z Politechniki Łódzkiej zajął czwarte miejsce, plasując się tuż za podium i potwierdzając przynależność do europejskiej czołówki akademickiej.



  Plenerowy sukces

Studenci architektury z PŁ uczestniczący w plenerze wraz z opiekunem grupy dr inż. arch. Joanną Matuszewską

Międzynarodowe Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury im. Piotra Gawłowskiego w Chełmnie zgromadziły studentów z dziesięciu uczelni wyższych. Nasi studenci architektury ponownie odnieśli znaczący sukces, zdobywając aż 10 z 18 przyznanych nagród i wyróżnień.

 




  Molekularna wojna o plony – jak krystalografia białek otwiera drogę do nowoczesnych środków ochrony roślin

Przykładowe kryształy białek, na podstawie których można rozwiązać strukturę molekularną
arch. projektu

Publikacja autorstwa naukowców z Instytutu Biotechnologii Molekularnej i Przemysłowej – mgr inż. Macieja Nielipińskiego, dr inż. Agnieszki Pietrzyk-Brzezińskiej oraz dr. hab. inż. Bartosza Sekuły – została uhonorowana przez Komitet Krystalografii PAN prestiżowym tytułem „Diament Krystalograficzny” w kategorii krystalografia biologiczna i medyczna. W tym artykule autorzy przedstawiają wyniki swoich badań oraz wyjaśniają ich znaczenie.

 



  Nowa pracownia badawcza w Katedrze Cukrownictwa i Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności PŁ otwarta!

W czasie uroczystego otwarcia
Krzysztof Kołodziejczyk

14 lipca 2025 r. na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności odbyło się uroczyste otwarcie nowej Pracowni Badań Właściwości Technologicznych Buraka Cukrowego, Tekstury Żywności oraz Właściwości Mechanicznych Opakowań.



  NIR-CURATOR: nowa generacja implantów tytanowych do walki z superbakteriami

Dr hab. Vignesh Kumaravel i dr Agnieszka Krzemińska-Kowalska
Marcin Szmidt

Politechnika Łódzka otrzymała ponad 2,1 mln zł dofinansowania w ramach programu OPUS 28 + LAP Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu NIR-CURATOR dotyczącego zakażeń związanych z implantami. Projekt będzie realizowany we współpracy z naukowcami z Czech.

 



  Galeria Biblio-Art – miejsce kreatywnych spotkań i artystycznych inspiracji z okazji 80-lecia Politechniki Łódzkiej

Biblioteka PŁ
Jacek Szabela

Biblioteka Politechniki Łódzkiej to nie tylko centrum informacji, ale także ośrodek życia akademickiego i kulturalnego. Od 2007 roku działa tu galeria sztuki Biblio-Art, która regularnie organizuje wystawy przyciągające zarówno środowisko akademickie, jak i mieszkańców Łodzi.