Stypendia marszałka

Poznaliśmy najlepszych studentów województwa łódzkiego. W gronie 37 wyróżnionych przez Urząd Marszałkowski w Łodzi jest 8 studentek i studentów z PŁ.
Poznaliśmy najlepszych studentów województwa łódzkiego. W gronie 37 wyróżnionych przez Urząd Marszałkowski w Łodzi jest 8 studentek i studentów z PŁ.
Studenci z koła naukowego GUST z Politechniki Łódzkiej wzięli udział w międzynarodowym Sustainable Innovation Challenge (SIC) organizowanym przez École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii. Wydarzenie było połączeniem konferencji naukowej oraz konkursu międzynarodowego.
Politechnika Łódzka gościła uczestników konferencji Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju oraz Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych w dniach 26–28 marca br.. Konferencja Kolegiów to cykliczne wydarzenie, podczas którego omawiane są kluczowe zagadnienia dotyczące funkcjonowania i rozwoju uczelni. W sali Senatu PŁ spotkało się ponad 50 uczestników, w tym prorektorzy oraz zaproszeni goście.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr. inż. Jerzego Lucińskiego, wybitnego uczonego, nauczyciela akademickiego i organizatora nauki, przez ponad cztery dekady związanego z Politechniką Łódzką. Profesor był autorytetem w dziedzinie energoelektroniki i przyrządów półprzewodnikowych mocy, wychowawcą wielu pokoleń elektroników.
Inżynieria materiałowa odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych technologii. Jest obecna w materiałów stosowanych w medycynie, przez zaawansowane kompozyty w lotnictwie, aż po innowacyjne rozwiązania w przemyśle motoryzacyjnym. Aby przybliżyć tę fascynującą dziedzinę szerszej publiczności, 28 marca 2025 roku w 13 polskich miastach odbył się Trzeci Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. W tym wydarzeniu aktywnie uczestniczyła Politechnika Łódzka.
Międzynarodowy zespół kierowany przez Politechnikę Łódzką rozpoczął projekt mający na celu rozwój „zielonych umiejętności” w szkolnictwie wyższym, aby przygotować absolwentów do pracy w sektorze zielonej gospodarki.
Absolwentka Politechniki Łódzkiej mgr inż. Maja Łukasik zdobyła trzecie miejsce w konkursie Women’s Energy in Transition – Polish Edition, wyróżniając się spośród wielu utalentowanych uczestniczek. Jego organizatorem była firma Dalkia, a uroczyste wręczeniem nagród odbyło się (24.03.) w Ambasadzie Francji w Warszawie, podkreślając francuskie korzenie programu.
Druga edycja Mistrzostw Politechniki Łódzkiej w szachy - "Dwie Wieże", w tym roku była zorganizowana w ramach Wielkiego Turnieju Politechniki Łódzkiej z okazji 80-lecia Uczelni.
Czy kakao, karob i żołędzie mogą pomóc chorym onkologicznie? Okazuje się, że tak, co udowodniły badaczki z Politechniki Łódzkiej i badacze z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Efekty pracy naukowej opisali w artykule opublikowanym w „Food Chemistry”, uzyskując 1660 punktów według algorytmu opisanego w Regulaminie konkursu na najlepszą międzyuczelnianą publikację naukową.
W ramach współpracy między Politechniką Łódzką a Nagoya Institute of Technology, dr hab. inż. Grzegorz Granosik, prof. PŁ odwiedził Japonię, gdzie wygłosił wykład pt. "Human-in-center robotics", podsumowujący ostatnie wyniki badań prowadzonych w Zakładzie sterowania robotów w Instytucie Automatyki. Celem tego nowego obszaru robotyki, gdzie człowiek znajduje się w centrum zainteresowania, jest tworzenie robotów, które mogą współpracować z ludźmi w sposób naturalny i intuicyjny, uwzględniając ich potrzeby, komfort oraz bezpieczeństwo.