Ewa Chojnacka

  Wspólnie na rzecz rozwoju strefy „Kleszczów 5.0”

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik i prezes Albert Gryszczuk, obok poseł Dariusz Joński
Marcin Szmidt

Politechnika Łódzka oraz firma Adaptive Motor Poland Sp. z o.o. podpisały list intencyjny, który otwiera nowy etap transformacji energetycznej i przemysłowej w regionie Bełchatów–Kleszczów. Współpraca ma na celu utworzenie Strefy Przemysłowej „Kleszczów 5.0” – nowoczesnego ekosystemu opartego na odnawialnych źródłach energii, elektromobilności, cyfryzacji przemysłu, technologiach dla bezpieczeństwa oraz innowacyjnych modelach kształcenia.

 



  Sukces siatkarzy plażowych Politechniki Łódzkiej na AME w Granadzie

Miłosz Kruk i Maciej Kaszewiak reprezentowali w Grenadzie Politechnikę Łódzką

Miłosz Kruk i Maciej Kaszewiak z Politechniki Łódzkiej znakomicie zaprezentowali się podczas Akademickich Mistrzostw Europy w siatkówce plażowej, które odbyły się w hiszpańskiej Granadzie. Duet z Politechniki Łódzkiej zajął czwarte miejsce, plasując się tuż za podium i potwierdzając przynależność do europejskiej czołówki akademickiej.



  NIR-CURATOR: nowa generacja implantów tytanowych do walki z superbakteriami

Dr hab. Vignesh Kumaravel i dr Agnieszka Krzemińska-Kowalska
Marcin Szmidt

Politechnika Łódzka otrzymała ponad 2,1 mln zł dofinansowania w ramach programu OPUS 28 + LAP Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu NIR-CURATOR dotyczącego zakażeń związanych z implantami. Projekt będzie realizowany we współpracy z naukowcami z Czech.

 



  Wspólnie dla rozwoju regionu

Członkowie Rady Gospodarczej Województwa Łódzkiego z władzami regionu
Michał Tuliński

Powstało istotne forum doradcze – Rada Gospodarcza Województwa Łódzkiego, której celem jest wspieranie samorządu w podejmowaniu decyzji wpływających na kierunki rozwoju regionu. W gronie trzydziestu ekspertów z różnych środowisk znalazł się rektor prof. Krzysztof Jóźwik, powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady.

 



  Żeglarskie święto Politechniki Łódzkiej w Rogantach

Przygotowania do startu w regatach
arch. Klubu Żeglarskiego

W ostatnim tygodniu czerwca baza żeglarska Politechniki Łódzkiej w Rogantach gościła tradycyjne regaty, które w tym roku odbyły się w wyjątkowej oprawie – jako część obchodów 80-lecia uczelni. To wydarzenie, mające już wieloletnią tradycję, niezmiennie łączy sportową rywalizację z integracją akademickiego środowiska, w pięknej scenerii mazurskiej przyrody.

 



  Studencka wizja ceglanej architektury

Ignacy Szefliński odbiera nagrodę w Konkursu Architektury Ceglanej
arch. prywatne

W VIII edycji ogólnopolskiego Konkursu Architektury Ceglanej, organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich we współpracy ze Związkiem Pracodawców Ceramiki Budowlanej udział wzięło aż 165 studentów architektury z całej Polski. W gronie finalistów znalazł się Ignacy Szefliński, student III roku architektury na Politechnice Łódzkiej.

 



  Łódzkie Sploty Biznesu

W czasie otwarcia wydarzenia
Marcin Szmidt

Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów stał się centrum dialogu, wymiany doświadczeń i budowania relacji między światem nauki, biznesu i samorządu. Podczas Dnia Przedsiębiorcy – „Łódzkie Sploty Biznesu 2025”, odbywającego się pod hasłem „Tekstylna przyszłość zaczyna się w Łódzkiem”, uczestnicy mieli okazję wspólnie zastanowić się nad kierunkami rozwoju sektora tekstylno-odzieżowego i modowego w regionie.



  Sukces naszej studentki w prestiżowym konkursie Sigma Challenge

Wyróżnienie w kategorii Omnibus zdobyła Adrianna Czechowska. Nagrody wręczali mecenasi oraz prof. Michał Kleiber (drugi od prawej) i Paweł Sołtys, szef projektów redakcyjnych XYZ (trzeci od prawej)
źródło: xyz

Wielkie emocje – duma, satysfakcja i wzruszenie – towarzyszyły gali finałowej pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu Sigma Challenge. Wśród nagrodzonych znalazła się Adrianna Czechowska, studentka kierunku Biomedical Engineering and Technologies z IFE Politechniki Łódzkiej, która zajęła III miejsce w najbardziej wymagającej kategorii – Omnibus.



  Jubileusz Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności

Na jednej ze ścian budynku wydziału pojawił się antysmogowy mural
red.

 

Czy można jednocześnie projektować jogurt wspierający zdrowie i mikroorganizmy oczyszczające ścieki? Na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności (BiNoŻ) Politechniki Łódzkiej – jak najbardziej. Od 75 lat łączy się tu naukową pasję z realnym wpływem na przemysł, środowisko i zdrowie człowieka. Tegoroczny jubileusz był nie tylko okazją do świętowania, ale i podsumowania niezwykłej historii oraz zaprezentowania ambitnych planów na przyszłość.

 



  Umowa z National Cheng Kung University

Rektor w czasie uroczystości podpisania umowy
arch. red.

Podczas oficjalnej wizyty na Tajwanie rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Krzysztof Jóźwik, podpisał umowę o współpracy z National Cheng Kung University (NCKU) – jedną z czołowych uczelni technicznych w Azji. Po stronie NCKU dokument podpisali prof. Menu-Ru Shen, President oraz prof. Shyy-Woei Chang, Executive Vice President.