Politechnika Łódzka bierze udział w projekcie „Youth MObility & Views for a sustainable, Equitable and resilient future” przyznanym w programie ECIU SEED. Dr hab. inż. arch. Małgorzata Hanzl z Instytutu Architektury i Urbanistyki na Wydziale BAIŚ współpracuje w nim z naukowcami z Autonomous University of Barcelona (lider projektu), Tampere University i University of Aveiro.
Projekt bada wzorce i perspektywy zrównoważonej mobilności wśród studentów uniwersytetów w Finlandii, Polsce, Portugalii i Hiszpanii.
Przykładem zrównoważonej mobilności jest korzystanie z transportu publicznego, rowerów, pojazdów elektrycznych oraz chodzenie pieszo. Dr hab. inż. arch. Małgorzata Hanzl mówi - Dzięki połączeniu różnych podejść, które uwzględniają płeć i zachowania wobec ekologicznej mobilności oraz danych z różnych metod i miejsc badań, uzyskamy pełny obraz zmian w postawach dotyczących mobilności.
Każdy z partnerów wykorzysta co najmniej dwie metody: jedną, w której jest biegły, aby wykorzystać swoje mocne strony oraz drugą, z którą jest mniej zaznajomiony, aby rozwijać nowe umiejętności i możliwości.
Bieżąca mobilność zostanie przeanalizowana za pomocą ankiet, danych pozycjonowania uzyskiwanych z globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS - Global Navigation Satellite Systems) i warsztatów z udziałem różnych grup interesariuszy. Algorytmy uczenia maszynowego oszacują przyszłe zmiany mobilności, a przyszłe postawy zostaną zbadane za pomocą trzech metod: analizy conjoint (badanie preferencji), photovoice (omawianie zdjęć ilustrujących doświadczenia danej grupy) i dyskusji w wąskim gronie, aby lepiej zrozumieć opinie i doświadczenia.
Projekt dostarczy cennych informacji na temat polityki i edukacji w zakresie zrównoważonej mobilności, promując zmianę zachowań wśród młodych dorosłych, czyli osób w wieku od 18 do 35 lat.