Jedenastu studentów Studiów Dualnych, realizowanych na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji Wydziału OiZ wraz z czterema opiekunami odbyło wizytę studyjną w Stanach Zjednoczonych w stanie Nowy Jork. Jej wiodącym obszarem tematycznym było Industry 4.0 oraz branża z sektora transportu, spedycji oraz logistyki. Spotkania umożliwiły wskazanie znaczenia różnic kulturowych w procesach biznesowych, pokazanie specyfiki Stanów Zjednoczonych w kontekście współpracy biznesowej z lokalnymi firmami oraz zaznajomienie studentów z potencjałem ekonomicznym kraju.
Wizyta studyjna realizowana była w ramach Projektu pt. „Studia dualne na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Po przyjeździe do Nowego Jorku uczestnicy Projektu spotkali się z Konsulem Generalnym RP w tym mieście oraz odwiedzili Columbia Univeristy of New York. Tam wysłuchali wykładu na temat „Radical Retail Leadership”, który specjalnie dla nich poprowadził prof. Mark Cohen, dyrektor działu badań związanych z marketingiem w handlu detalicznym. Zwiedzili też kampus uniwersytecki – zarówno jego starą, jak i nową część.
Drugi dzień poświęcony był poznawaniu kultury oraz historii tego miasta. Studenci rozpoczęli go od wycieczki promem na Statuę Wolności – symbol wolności i praworządności USA. Ponadto w muzeum imigracji poznali dzieje napływających do kraju ludzi, którzy do dnia dzisiejszego współtworzą tamtejszą rzeczywistość. Nie bez znaczenia dla historii i przemysłu USA oraz całego świata pozostają tragiczne wydarzenia z dnia 11 września 2001 roku, dlatego też kolejnym ważnym punktem programu była wizyta przy memoriale World Trade Center, zlokalizowanym przy Wall Street - największym centrum biznesowym tego miasta.
Ważnym celem wizyty studyjnej w Stanach Zjednoczonych było „dotknięcie” branży TSL, łączącej trzy sektory gospodarki, tj. transport, spedycję oraz logistykę, tego jak ona funkcjonuje w tak wielkim kraju. Uczestnicy odwiedzili Port Authority Bus Terminal na Manhattanie. To najbardziej ruchliwy dworzec autobusowy na świecie, obsługujący około 8000 autobusów i 225000 osób w przeciętny dzień powszedni i ponad 65 milionów osób rocznie. Następnie zwiedzili Grand Central Terminal – największy dworzec kolejowy pod względem liczby peronów na świecie.
Atrakcją wyjazdu była wycieczka do Waszyngtonu. Zwiedzanie tego pięknego miasta rozpoczęło się od Kapitolu, siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych (amerykańskiego parlamentu). Tam, pod opieką niezwykle charyzmatycznej przewodniczki, studenci poznali historię Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych. Przybliżono im drogę Ameryki do zbudowania silnego i niezależnego państwa, jednoczącego wiele kultur i narodów, które kształtują dzisiejszą gospodarkę kraju. Następnie udali się pod Pomnik Waszyngtona, upamiętniający prezydenturę George’a Washingtona. W trakcie wycieczki odbyło się również spotkanie w Ambasadzie RP, gdzie uczestnicy wyjazdu mieli przyjemność rozmawiać z przedstawicielami różnych Wydziałów, w tym m.in. Nauki, Edukacji i Technologii oraz Promocji Handlu i Inwestycji.
Ostatnie dni wizyty studyjnej przeznaczone były na kontakty z przedsiębiorstwami. Studenci odwiedzili m.in. firmę Apparel, w której szyte są ubrania stworzone przez największych projektantów na świecie (m.in. Calvina Kleina, Ralpha Laurena, Karla Lagerfelda i Marca Jacobsa). Koncern posiada fabryki w Nowym Jorku, Chinach oraz na Dominikanie. W New Jersey zapoznali się z działalnością firmy FreeAxez, która od 25 lat jest czołowym projektantem, innowatorem i producentem adaptacyjnych systemów dystrybucji okablowania i podłóg.
Na koniec dnia, w cudownej atmosferze, dzięki uprzejmości pracowników The Seamen’s Church Institute, uczestnicy zwiedzili Port of New York & New Jersey. Jest to największy kompleks portowy na Wschodnim Wybrzeżu, trzeci co do wielkości ruchu kontenerowego w USA (przeładunek głównie samochodów oraz takich towarów, jak banany czy kakao). Położony przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego zajmuje ok. 3900 km².