Większa efektowność laserów typu VCSEL

23-03-2020

W konkursie organizowanym przez sieć M-ERA.NET przyznano dofinansowanie projektowi o akaronimie TRAVEL, w którym międzynarodowy zespół naukowców będzie pracować pod kierunkiem prof. Tomasza Czyszanowskiego z Zespołu Fotoniki w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej.

Pod akronimem TRAVEL kryje się projekt zatytułowany „Lasery VCSEL z przezroczystymi elektrodami" dotyczący badań nad stworzeniem materiałów funkcjonalnych do półprzewodnikowych laserów szeroko stosowanych w wielu obszarach  nowoczesnej techniki,a także w różnych dziedzinach życia codziennego.

 

Prof. Tomasz Czyszanowski Prof. Tomasz Czyszanowski

Wraz z Politechniką Łódzką międzynarodowy zespół tworzy Politechnika Warszawska, Narodowe Centrum Badań Naukowych (Centre National de la Recherche Scientifique) we Francji - jedna z najważniejszych instytucji badawczych na świecie oraz polska spółka VIGO System - producent zaawansowanych specjalistycznych detektorów wykorzystanych np. w misji badawczej na Marsa.

Jak wyjaśnia prof. Tomasz Czyszanowski

- Projekt dotyczy wytwarzania półprzewodnikowych laserów VCSEL, które są najmniejszymi źródłami światła laserowego. Znajdują one szerokie zastosowanie w bardzo szybko rozwijającym się przemyśle fotonicznym, w tym w różnych produktach laserowych, z którymi stykamy się na co dzień: myszkach komputerowych, drukarkach laserowych oraz smartfonach.

W ostatnich latach wykorzystanie laserów VCSEL przyczyniło się do szybkiego wzrostu przepustowości lokalnych sieci telekomunikacyjnych oraz masowego zastosowania czujników rozpoznających przedmioty, twarze oraz gesty, stając się niezbędnymi elementami pojazdów autonomicznych, robotów, dronów i wspomnianych już wcześniej telefonów komórkowych.

Nasz projekt dotyczy zwiększenia efektywności energetycznej laserów VCSEL- w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami - poprzez zastosowanie przezroczystych elektrod. Oczekujemy, że proponowana przezroczysta elektroda przewyższy istniejące rozwiązania dla diod elektroluminescencyjnych, detektorów, ogniw słonecznych i interaktywnej optoelektroniki.

Liczymy, że projekt ten zainicjuje dalsze prace koncentrujące się na opracowaniu i zastosowaniu przezroczystych elektrod w innych urządzeniach fotonicznych.