Warsztat PiCoDe w Turcji

19-10-2022

Ostatni warsztat w ramach międzynarodowego projektu PiCoDe odbył się w tureckim Eskişehir, mieście założonym przez Frygów około 1000 lat p.n.e. Studenci z Turcji, Polski, Portugalii i Stanów Zjednoczonych pracowali nad projektem i prototypem nowych produktów, wykonanych z lokalnego materiału o nazwie meerschaum.

 

Złoża tego plastycznego minerału, nazywanego pianką morską, używanego głównie do wytwarzania fajek tytoniowych i biżuterii, znajdują się właśnie w regionie Eskişehir. Namoczony kamień staje się łatwy do obróbki, a kiedy wyschnie jest niezwykle lekki i wytrzymały.

Studenci pracowali w czasie warsztatów podzieleni na dwa czteroosobowe zespoły. Ich kreatywność zrodziła nowe pomysły na zastosowanie tego szlachetnego surowca. W ten sposób powstał projekt naczynia do uprawy roślin oraz oryginalna w swym wyglądzie maszynka do tatuażu.

Midas

Midas projekt urządzenia do tatuażu Midas projekt urządzenia do tatuażu

foto: PiCoDe

Urządzenie do wykonywania tatuażu dzięki specjalnym właściwościom białego kamienia może być lżejsze od zwykłej metalowej maszynki, ale równie wytrzymałe. Wzór dekorujący powierzchnię maszynki został zainspirowany motywami i symbolami frygijskimi, co znalazło swój wyraz w nazwie urządzenia - Midas, nawiązującej do władcy Frygii, bohatera wielu legend. Może pomysł zamieni się w złoto?

Yaşam

projekt naczynia do uprawy roślin projekt naczynia do uprawy roślin

foto: PiCoDe

Yaşam, co w tłumaczeniu oznacza życie, to naczynie przeznaczone do uprawy roślin. Studenci zaprojektowali jego wykonane z przetworzonych resztek kamienia, tych które miejscowi rzeźbiarze wyrzucają po zrealizowaniu swojej pracy. Tak samo jak całe kamienie, resztki również nasiąkają wodą, zatrzymując ją na dłużej. Kształt produktu został zainspirowany kapeluszem frygijskim i tradycyjną turecką szklanką do herbaty.

Publikacja metody

Finansowany ze środków programu Erasmus+ projekt PiCoDe wykorzystuje nową koncepcję nauczania i uczenia się opartą na współpracy projektantów z różnych twórczych specjalizacji. W nowym roku, gdy projekt dobiegnie końca, ukaże się międzynarodowa publikacja naukowa prezentująca metodę edukacyjną, według której pracowali uczestnicy warsztatów, które kolejno odbyły się w Polsce, Portugalii i Turcji.