Umiędzynarodowienie w czasach pandemii i wojny

08-04-2022

Z rektorem PŁ prof. Krzysztofem Jóźwikiem rozmawiam o konferencji Studenci zagraniczni w Polsce, która zawsze jest miejscem ważnych dyskusji o umiędzynarodowieniu polskich uczelni. W tym roku spotkanie miało wyjątkowe znaczenie, bowiem odbyło się w rzeczywistości zdominowanej przez pandemię, a przede wszystkim przez wojnę w Ukrainie.

I talk to the Rector of Lodz University of Technology, Professor Krzysztof Jóźwik, about the conference Foreign Students in Poland. It is always a place for important discussions about the internationalization of Polish universities. This year, the meeting was of exceptional importance, as it took place in a reality dominated by a pandemic and, above all, by the war in Ukraine.

More on the website „Życie Uczelni”- p.lodz.pl/en

 

Konferencja organizowana w ramach programu Study in Poland odbyła się po raz 15. Rektor PŁ był w gronie osób uczestniczących w panelowych dyskusjach. Mówcami byli rektorzy najlepszych polskich uczelni oraz przedstawiciele jednostek zaangażowanych w umiędzynarodowienie.

Jak zaznacza prof. Krzysztof Jóźwik – Możemy mówić o sukcesie, bowiem liczba studentów zagranicznych na polskich uczelniach wzrosła z 8,8 tysiąca w 2005 r. do 85 tysięcy w roku 2021. Co ciekawe, pomimo pandemii liczba obcokrajowców studiujących w Polsce również wzrosła.

Na pytanie o perspektywy przyszłorocznej obecności studentów zagranicznych rektor odpowiada

– Trudno to w tej chwili przewidzieć. Uczelnie ze „ściany wschodniej” wyraźnie obserwują mniejszą liczbę kandydatów ze świata, czyli jest obawa wynikająca z bliskości konfliktu.

Ostatnie dwa lata nauki zdominowały zajęcia online. Jak podkreśla rektor

- W czasie konferencji mówiono o dużym postępie w cyfryzacji kształcenia w stosunku do momentu, w którym uczelnie gwałtownie musiały przedostać się do świata wirtualnego. To, co udało się szybko zrealizować w Politechnice Łódzkiej, a o czym mówiono, jako o zadaniu, które stoi przed uczelniami, to jest wypracowanie metod weryfikacji efektów uczenia się. Mamy więc czym się pochwalić i tak przedstawiano na konferencji naszą uczelnię.

Cały czas problemem jest pandemia. Obostrzenia zostały zlikwidowane, ale to nie oznacza, że zniknął koronawirus. Co czeka uczelnie w przyszłości? Rektor prof. Jóźwik odpowiada

– Można zadać pytanie - czy kształcenie zdalne jest totalnym złem, czy w pewnych sytuacjach może ono pozostać? Zauważyłem na przykład, że studenci na zajęciach online są bardziej odważni w zadawaniu pytań i to chyba dobrze. Myślę, że są takie obszary, w których kształcenie zdalne może pozostać. Nie dotyczy to na pewno zajęć praktycznych, niezbędnych przyszłemu inżynierowi. Świat wirtualny nie rozwija też kompetencji społecznych, tak ważnych w życiu każdego z nas.

W czasie konferencji dużo mówiono o idei uniwersytetów europejskich, czyli sieci skupiających uczelnie z różnych krajów. Realizowany w nich program Erasmus to zupełnie inne myślenie o współpracy i wymianie międzynarodowej. Politechnika Łódzka właśnie staje się członkiem Europejskiego Uniwersytetu ECIU. Jak wykorzystać ten model do zwiększenia mobilności?

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik zaznacza

- Podróżowanie i zdobywanie wiedzy oraz umiejętności w innej uczelni ma wiele zalet, a wśród nich obycie z językiem obcym, poznanie innej kultury, nauka tolerancji. Obecnie, myśląc o umiędzynarodowieniu i możliwości studiowania w dowolnie wybranym miejscu na świecie planujemy oprzeć je o mobilności krótkoterminowe pozwalające zdobyć mikrokwalifikacje. Uniwersytet dający możliwość samodzielnego kształtowania ścieżki zdobywania wiedzy i umiejętności to jest wyzwanie, z którym muszą się zmierzyć europejskie uczelnie. Niewątpliwe, w tym procesie przydadzą się metody kształcenia na odległość. Student, który przyjedzie do nas na 4 tygodnie będzie mógł w tym czasie zrealizować jakiś kurs w innej europejskiej uczelni. Trzeba mieć marzenia i wizje rozwoju.

Na konferencji rektorzy dyskutowali też o studentach z Ukrainy objętej wojną. Do Politechniki Łódzkiej zgłasza się ich dużo, ale jak mówi rektor

- Nie wiemy ilu ich ostatecznie u nas będzie. To nie jest takie proste, bowiem możemy przyjąć studentów na kontynuację ich kształcenia, ale oni będą realizowali studia wg naszego programu. Czy to zostanie później uznane przez uczelnię macierzystą? Ci ludzie zastanawiają się też czy wyjechać, czy zostawić rodziny. To są okrutne dylematy.