Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w pierwszej edycji programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy przyznało dofinansowanie dla trzech projektów z Politechniki Łódzkiej.
Zwycięskie projekty otrzymają po 40 tysięcy zł dofinansowania. W sumie ministerstwo wybrało 65 projektów spośród ponad 200 zgłoszonych do konkursu.
Jednym z projektów jest Łódzki Uniwersytet Dziecięcy dla Siedmiolatków. Dwa pozostałe wnioski wyszły z Wydziału Chemicznego i są skierowane do młodzieży w wieku 13 - 16 lat. Wydział ma znakomite doświadczenie w popularyzacji przedmiotu, który dla wielu wydaje się zamkniętą we wzorach i skomplikowanych nazwach dziedziną. Tymczasem, jak przekonują pracownicy i studenci, chemia jest magiczna, kolorowa, wybuchowa i - choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę - bardzo bliska naszemu codziennemu życiu. Zajęcia dydaktyczne w uczelni to także ważne wsparcie dla nauczycieli realizujących w swoich szkołach program kształcenia, który może być wzbogacony i rozszerzony za sprawą takich działań, jak te realizowane w ramach otrzymanego z ministerstwa grantu.
Wnioski zgłoszone przez Wydział Chemiczny to: Alchemium - Koło Młodego Odkrywcy oraz MEGAFON – Mega Fajne Odkrycia Naukowe, wspólny projekt Wydziału Chemicznego, Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej oraz Centrum Kształcenia Międzynarodowego. Zwycięskie projekty otrzymają po 40 tysięcy zł dofinansowania. W sumie ministerstwo wybrało 65 projektów spośród ponad 200 zgłoszonych do konkursu.
ŁUD dla Siedmiolatków
Dzięki dofinansowaniu projektu ŁUD dla Siedmiolatków przez MNiSW dzieciaki mają podwojoną liczbę zajęć. Siedmiolatki swoją przygodę ze studiowaniem zainaugurowały wykładami, w których mogą uczestniczyć razem z rodzicami. Jeden z nich podpowiada jak zostać detektywem kulinarnym, a zajęcia o tajemniczo brzmiącym tytule: Nowe szaty cesarza w XXI wieku odkryją ciekawy świat włókiennictwa.
- Zaprosiliśmy też dzieci do najnowocześniejszych laboratoriów PŁ na sześć warsztatów. Tam już samodzielnie zgłębiają tajniki fizyki, chemii, matematyki, budownictwa czy papiernictwa. Dowiadują się między innymi jak powstaje papier, odkrywają matematyczne zagadki ukryte w rowerze, poznają niewidzialnych siłaczy oraz budują domy zarówno te małe jak i duże – opowiada dyrektor ŁUD Anna Janicka. - Zajęcia prowadzą pracownicy Politechniki Łódzkiej, którzy z ogromnym zaangażowaniem wprowadzają dzieci w świat nauki do tej pory jeszcze przez nich nieodkryty. Mamy nadzieję, że ŁUD dla siedmiolatków pomoże odkryć i rozwinąć pasje, co z pewnością zaowocuje solidnym przygotowaniem do zawodowej przyszłości.
Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej już od dziesięciu lat zaprasza dzieci do zabawy w studiowanie. W roku jubileuszowym powtórzy wykłady, które wywołały największy entuzjazm dzieci. Semestr letni zainaugurował prof. Jan Krysiński, który jako ówczesny rektor PŁ poparł inicjatywę utworzenia Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego i dziś dzieci mogą uczestniczyć w takich programach jak: ŁUD dla Siedmiolatków, ŁUD (8-12 lat), ŁUD dla Absolwentów, ŁUD dla Nauczycieli, Mini Centrum Nauki - Miniphänomenta, Wolontariat Junior. Od początku partnerem ŁUD jest firma Boeing.
Alchemium - Koło Młodego Odkrywcy
– Aktualnie realizowane w szkołach ponadpodstawowych zajęcia z chemii często ograniczają się do pracy ucznia z podręcznikiem oraz oglądania multimedialnych prezentacji na temat zjawisk chemicznych i natury materii. Nieograniczona ciekawość i chęć poznawania świata pcha natomiast młodych ludzi do eksperymentowania z materią i badaniem jej przemian. Chcielibyśmy, w ramach realizowanych na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej zajęć, stworzyć młodzieży przyjazne i bezpieczne warunki do takich eksperymentów – mówi prodziekan ds. studenckich dr hab. inż. Izabela A. Witońska, prof. PŁ.
Planowane w projekcie działania mają przede wszystkim pokazać młodzieży, że chemia to nauka mająca praktyczne oblicze. Ma to być zachęta do lepszego poznawania nauk ścisłych i podejmowania studiów technicznych. Wydział przygotował dla 72-osobowej grupy uczniów przejawiających zainteresowania chemiczne zajęcia w laboratoriach i interaktywne wykłady. Jak wyjaśnia prof. Izabela A. Witońska, opracowano cykl 10 zajęć, na który składają się laboratoria zatytułowane: Srebrzenie bombek na dobry początek, Alchemiczne złoto, Kuchnia i jej chemiczne tajemnice, Kosmetyki pod lupą chemika, Kolorowa plama kontra tłusta plama, czyli co zmywa brud?, Czy lód może być suchy i ciepły?, Chemia na tropie kryminalnych zagadek, a także trzy krótkie, 45 minutowe wykłady: CO2 - zabójca klimatu - fakty i mity, Ślad prawdę ci powie, czyli co to jest kryminalistyka?, Siarkowodór - toksyczny powiew życia.
MEGAFON - Mega Fajne Odkrycia Naukowe
Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz badań naukowych i ich zastosowań w grupie młodzieży szkolnej poprzez wykłady, laboratoria i projekty pobudzające i inspirujące do twórczego myślenia.
- Od marca do czerwca 2017 r. zrealizujemy cykl sześciu zajęć tematycznych związanych z różnymi działami chemii i fizyki Rozpocznie go wykład poświęcony kryształom biogenicznym, kolejne skupią się na podstawowych prawach i reakcjach chemicznych, znaczeniu chemii w procesach technologicznych, medycynie i farmacji. Rozmawiać będziemy z młodzieżą o tym jak ludzie odbierają dźwięki, a także poszukiwać odpowiedzi na pytania skąd się bierze prąd elektryczny oraz jakie jest znaczenie polimerów w otaczającym nas świecie– mówi dr hab. inż. Beata Brożek-Płuska, prodziekan Wydziału Chemicznego PŁ ds. kształcenia. Uczniowie wezmą także udział w zajęciach z fizyki oraz odwiedzą Planetarium EC1 Łódź. Celem wykładów i towarzyszących im warsztatów z kompetencji miękkich i pracy w grupie, przy jednoczesnym doskonaleniu umiejętności językowych, będzie rozwijanie pasji i zainteresowań, a także promowanie kultury innowacyjności. Projekt zakończy się piknikiem naukowym.