Uczniowie zainteresowani szeroko pojętą modą i tematami włókienniczo – odzieżowymi ze szkół ponadpodstawowych z różnych zakątków całej Polski wzięli udział w Ogólnopolskim seminarium TEXTIL2024 Young Fashion Design Politechnika Łódzka.
Przyjechali na Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów z dużą liczbą bardzo ciekawie przygotowanych i dojrzałych projektowo prac konkursowych. Miały one różne formy: kolekcji pokazywanych na wybiegu przez modelki lub umieszczonych na manekinach, a także prezentacji multimedialnych. Seminarium, w kontynuowanej z powodzeniem od lat formule, to także KREATYWNE WARSZTATY, które cieszą dużym zainteresowaniem, dodatkowo umożliwiając uczniom zwiedzanie Wydziału oraz zapoznanie się z prowadzonymi pracami badawczymi.
Seminarium jest integralną częścią Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Corocznie gromadzi kilkuset uczniów, w tym roku było ich ponad 300. Ta liczba potwierdza istotność i sukces inicjatywy, która w tym roku zorganizowana została po raz 21. Seminarium TEXTIL 2024 ma na celu nawiązanie kontaktu z potencjalnymi studentami Politechniki Łódzkiej, oferując im:
- możliwość poznania oferty edukacyjnej naszej uczelni, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału Wydziału, który specjalizuje się także w kształceniu inżynierów wzornictwa przemysłowego,
- udział w atrakcyjnych zajęciach warsztatowych, które pozwalają na praktyczne doświadczenia,
- platformę do prezentacji własnej kreatywności i przedstawienia projektów uczestników, co sprzyja rozwijaniu ich umiejętności oraz stymuluje twórcze myślenie,
- możliwość poznania Łodzi oraz infrastruktury kulturalnej miasta tworzącej inspirujące miejsce dla przyszłych studentów.
Zwycięskim pokazem w Konkursie Prezentacji Kolekcji Wyrobów Odzieżowych Na Modelkach był „Ocean opulence” Nikoli Mrówczyńskiej z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Dąbrowie Górniczej. Miejsce II przypadło kolekcji ,,Night stars” Wojciecha Salamona z Technikum Przemysłu Mody w Zespole Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, a miejsce III zdobyła praca zbiorowa z „W kraju kwitnącej wiśni” wykonana przez uczniów Technikum nr 7 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.
W części konkursowej oprócz dyplomów i nagród dla zwycięzców przyznane zostały także wyróżnienia i nagroda specjalna dla Zespołu Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu za zaangażowanie i kreatywność w przygotowanie wielu kolekcji odzieżowych.
Tegoroczna, XXI edycja TEXTIL2024 objęta była patronatem honorowym Rektora PŁ, ale nie była by możliwa bez wsparcia i hojności sponsorów:
- PTAK HOLDING – Miasto Mody
- Zakład Włókienniczy BILIŃSKI
- IZBA BAWEŁNY
- Łódzki Instytut Technologiczny
- Zakłady Przemysłu Wełnianego TOMTEX S.A.
- Altex Consulting Sp. z o.o.,
- ALTEX Consulting SP. J.
- AE Gütterman,
- Związek Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan
- KARKO
- Impall Rozwandowicz Bocheński SP. J.
- Groz-Beckert
- Wiking Polska
- Radio ŻAK
Wszystkim sponsorom jesteśmy ogromnie wdzięczni i serdecznie dziękujemy za wiarę w nasze przedsięwzięcie oraz przekazane środki, które umożliwiły organizację tego seminarium na najwyższym poziomie. Zaangażowanie i wsparcie sponsorów TEXTIL2024 stanowiły źródło ogromnej motywacji dla Komitetu Organizacyjnego, do kontynuowania seminarium dostarczającego uczniom uczestniczącym w KREATYWNYCH WARSZTATACH i konkursach niezapomnianej wartości edukacyjnej i inspiracyjnej.