Symboliczne rozpoczęcie budowy Alchemium

24-05-2019

W ramach obchodów 74. rocznicy powstania Politechniki Łódzkiej został wmurowany kamień węgielny pod budowę gmachu „Alchemium – magia chemii jutra”.

 

 

Gmach „Alchemium – magia chemii jutra” jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną ze środków ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. Na jej realizację uczelnia otrzyma dofinansowanie w wysokości 97,5 mln zł.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę gmachu Alchemium stało się częścią obchodów 74. rocznicy powstania Politechniki Łódzkiej. Organizatorzy nadali temu wydarzeniu atrakcyjną oprawę z elementami historycznego spektaklu, a całość uroczystości poprowadził sprawnie i elegancko prof. Łukasz Albrecht z Wydziału Chemicznego.

Obecny na uroczystości wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wyjaśnił, że o przyznaniu tak dużego dofinansowania zadecydowało połączenie trzech atutów: po pierwsze - Uczelnia dynamicznie się rozwija i jest świetnie zarządzana, po drugie – chemia, bardzo ważna dyscyplina naukowa jest uprawiana na PŁ na bardzo wysokim poziomie i po trzecie - branża chemiczna ma współcześnie duży potencjał gospodarczy.

Premeir Gowin wierzy, ze nowy budynek będzie miejscem kształcenia wybitnych chemików Premeir Gowin wierzy, ze nowy budynek będzie miejscem kształcenia wybitnych chemików

foto: Jacek Szabela

- Niezmiernie się cieszę, że w Łodzi powstanie gmach „Alchemium – magia chemii jutra”. Nowoczesne centrum konferencyjno-dydaktyczne oraz laboratoria chemiczne z pewnością przyczynią się do rozwoju potencjału naukowego uczelni. Mam nadzieję, że to miejsce wykształci wielu wybitnych naukowców – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. O znaczeniu tej inwestycji dla Politechniki Łódzkiej, prowadzonych w niej innowacyjnych badań naukowych, edukacji studentów i kształcenia kadr potrzebnych dla lokujących się w mieście firm mówili też przedstawiciele władz miasta i regionu.

- Cieszę, że Wydział Chemiczny, którego tradycje sięgają 1945 roku, a więc samych początków istnienia Politechniki Łódzkiej, wreszcie doczeka się nowoczesnej infrastruktury, odpowiadającej na potrzeby naukowców i studentów. Skala tej inwestycji jest imponująca. Naszej uczelni niezwykle potrzebne jest reprezentacyjne i wielofunkcyjne centrum konferencyjne. Politechnika Łódzka jest organizatorem wielu wydarzeń, które wymagają odpowiedniego zaplecza, dlatego cała społeczność akademicka kibicuje tej inwestycji – mówił rektor prof. Sławomir Wiak.

Rektor prof. Sławomir Wiak odczytał akt erekcyjny i umieścił go w specjalnej tubie Rektor prof. Sławomir Wiak odczytał akt erekcyjny i umieścił go w specjalnej tubie

foto: Jacek Szabela

Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Iwona Szynkowska podkreśliła - Dziś symbolicznie rozpoczynamy budowę gmachu naszego jutra. Gdybyśmy mogli przenieść się w przeszłość i spojrzeć na dawne miejsca pracy i laboratoria, a następnie obserwować rozwój infrastruktury i wyposażenia, które zmieniały się na przestrzeni wieków, jeszcze mocniej uświadomilibyśmy sobie, że nowy kompleks budynków Wydziału Chemicznego zapewni nam warunki do pracy, prowadzenia badań naukowych i procesu kształcenia na miarę epoki nanotechnologii.

Akt erekcyjny odczytał rektor prof. Sławomir Wiak i zaprosił do złożenia podpisów wicepremiera, przedstawicieli władz miasta i regionu, zarządu firmy Budimex S.A., dziekan Wydziału Chemicznego, kanclerza PŁ oraz duszpasterza akademickiego. Zgodnie ze zwyczajem osoby te chwyciły później za kielnie, by zamurować dokument w specjalnym sarkofagu, przeniesionym następnie w miejsce na terenie budowy, w którym ma pozostać na wieki.

Wielcy chemicy, bohaterowie spektaklu przygotowanego specjalnie na uroczystość Wielcy chemicy, bohaterowie spektaklu przygotowanego specjalnie na uroczystość

foto: Jacek Szabela

Dodatkową atrakcją uroczystości było teatrum przygotowane przez pracowników Wydziału Chemicznego. Wizyta historycznych postaci zilustrowała krótką opowieść o rozwoju chemii na przestrzeni dziejów. Pojawili się m.in.: Demokryt z Abdery, alchemik arabski Dżabir ibn Hajjan, Antoine Lavoisier, John Dalton, Dmitrij Mendelejew, Maria Skłodowska-Curie i jej uczennica prof. Alicja Dorabialska, związana od 1945 roku z Politechniką Łódzką. Specjalna rola przypadła też alchemikowi. Był on posłańcem, który przyniósł tubę do umieszczenia aktu erekcyjnego, przez jakiś czas ukrytą w gęstej chmurze białego dymu. Inscenizacja wzbudziła uznanie i dodała uroczystości niezwykłego charakteru.

Generalnym wykonawcą pierwszego etapu inwestycji, zaplanowanego do roku 2020, jest firma Budimex S.A. W powstającym centrum konferencyjno-dydaktycznym znajdzie się aula na 500 osób, rozciągająca się przez trzy górne kondygnacje, z możliwością podziału na dwie części. Miejsce to wyposażone zostanie w system tłumaczeń symultanicznych, sceniczne oświetlenie i nowoczesny sprzęt multimedialny. W budynku znajdzie się również Sala Senatu na 100 osób, pracownie komputerowe oraz audytoria, a także pomieszczenia biurowe, w tym dziekanat Wydziału Chemicznego. W kondygnacji podziemnej Alchemium będzie garaż i pomieszczenia techniczne. W nowoczesną architekturę obiektu wkomponowano fragment budynku pofabrycznego Szaji Rosenblatta z XIX wieku.

W drugim etapie, w latach 2021-2024, powstaną dwa budynki, w których znajdą się laboratoria chemiczne oraz naukowe. Całość stanowić będzie kompleks trzech budynków mających 5 kondygnacji nadziemnych oraz jedną podziemną, o łącznej powierzchni 27 tys. m2.