Światowe innowacje, międzynarodowi eksperci

22-05-2018

Łódź była gospodarzem VII Zlotu Stowarzyszenia TOP 500 Innovators. W Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej 17-18 maja gościli specjaliści, którzy z sukcesem prowadzą startupy, naukowcy z najlepszych brytyjskich uczelni, a także grupa wiodących polskich specjalistów z zakresu innowacji i transferu technologii.

Stowarzyszenie Top 500 Innovators skupia przedstawicieli środowisk naukowych i centrów transferu technologii w Polsce, którzy swoje doświadczenie zdobywali na najlepszych uczelniach na świecie, m.in. w Stanford University czy University of California, Berkeley.

Konferencja współorganizowana przez Politechnikę Łódzką poświęcona była startupom i firmom działającym na styku nauki z biznesem. W uroczystym otwarciu Zlotu wzięli udział m.in. rektor PŁ prof. Sławomir Wiak, przedstawiciele ambasad amerykańskiej i brytyjskiej, ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

W pierwszym dniu konferencji światowej klasy specjaliści przedstawili praktyki z najbardziej rozwiniętego europejskiego ekosystemu innowacji, czyli tzw. złotego trójkąta Cambridge-Oxford-Londyn.

Prof. Allan Barrell (Cambridge Worldwide Associates, wcześniej profesor na Uniwersytcie w Cambridge) opowiedział o swoich obserwacjach na temat brytyjskich i polskich klastrów innowacji. Swoje wystąpienie zakończył, wyrażając uznanie dla rozwoju naszego miasta i potencjału Politechniki Łódzkiej.

Nicholas Coutts, który odpowiadał za globalny rozwój kanałów dystrybucji w IBM, mówił m.in. o programach wspierających startupy, które współtworzył w różnych częściach Europy. Zaprezentował wzór pozwalający ocenić, czy dana innowacja ma szanse na sukces finansowy.

Były też success story: o firmie DestiNA Genomics opowiedział jej założyciel Hugh Ilyine, a polską firmę VersaBox przedstawił jej współzałożyciel Jakub Michalski.

Drugi dzień wydarzenia otworzyła prezentacja dr. Michaela Mbogoro, przedstawiciela spółki zajmującej się transferem technologii w Oxford University. - Wieloletnie doświadczenie i wypracowane procedury pozwoliły tej instytucji skutecznie skomercjalizować setki technologii. Najbardziej spektakularna to spin-off stworzony przez studenta zoologii i sprzedany za 500 milionów dolarów – informuje dr inż. Grzegorz Liśkiewicz z PŁ, jeden z organizatorów Zlotu. - Po serii inspirujących wystąpień przyszedł czas na użyteczną wiedzę pomocną w realnym działaniu, w tym na panel dyskusyjny poświęcony pozyskiwaniu funduszy na start-up i komercjalizację wyników badań.

Uczestnicy mogli skorzystać z szerokiej oferty warsztatów.