Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego wręczył studentom PŁ symboliczne czeki na 5000 zł. Konkurs na jednorazowe stypendia naukowe dla szczególnie uzdolnionych studentów był jedną z pierwszych inicjatyw Fundacji Politechniki Łódzkiej.
Gala wręczenia stypendiów i obecność na niej wicepremiera Gowina była okazją do przedstawienia publiczności, a w szczególności młodym ludziom, najważniejszych spraw dotyczących uczelni i szkolnictwa wyższego. Uroczystość odbyła się w auli IFE i zgromadziła wielu gości, doceniających znaczenie wspierania wybitnych talentów.
Wystąpienie rektora
Rektor prof. Sławomir Wiak rozpoczynając galę, mówił o dokonaniach i planach uczelni. Wśród nich wymienił zamiar utworzenia Centrum Mistrzostwa Informatycznego, wspólnie z Politechnikami: Warszawską, Wrocławską, Gdańską i AGH. Wymienił też planowany udział w konkursie Modelowy Dom Jednorodzinny dla Programu Mieszkanie Plus. Poinformował o utworzeniu pierwszej w regionie platformy seminariów internetowych, tzw. webinarów, dostępnej dla wszystkich pracowników oraz studentów. Jednorazowo w wirtualnych pracowniach może przebywać aż 1000 osób. Rektor podkreślił zaangażowanie uczelni w starania Łodzi o organizację Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich. Sukcesem, w którym Politechnika Łódzka ma swój niezaprzeczalny wkład jest też pilotażowe wprowadzenie strategii 5G w naszym mieście, a kampus PŁ ma stać się pierwszym obszarem testowym.
Prof. Sławomir Wiak przekazał także dobrą wiadomość, której wyrazem był symboliczny czek na 12 767238,74 zł ustawiony na katedrze w auli IFE. Tę kwotę otrzyma PŁ na realizację projektu „Zintegrowany Program Politechniki Łódzkiej”, a czek został wręczony przez wicepremiera Gowina na spotkaniu u wojewody, poprzedzającym galę w IFE.
Więcej na temat spotkania u wojewody na stronie http://www.lodz.uw.gov.pl/page/125,aktualnosci.html?id=6960
Gratulacje od ministra
Wicepremier Jarosław Gowin pogratulował stypendystom. Mówił, że jest to moment szczególny, w którym ci, którzy już osiągnęli sukces, dzielą się jego owocami z tymi, którzy są na dobrej drodze do jego osiągnięcia. Nawiązał tym samym do sponsorów konkursu na jednorazowe stypendia naukowe dla szczególnie uzdolnionych studentów PŁ. Ich fundatorami są: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna – 6 stypendiów; Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego – 2 stypendia; ICT Polska Centralna Klaster – 3 stypendia.
Minister mówił o Konstytucji dla Nauk - projekcie ustawy, który dzień przed galą (20 marca) został przyjęty przez rząd. Wymienił najważniejsze zmiany wynikające z jej wprowadzenia, zmierzające do tego, aby w polskim szkolnictwie wyższym uformowały się elity na światową skalę. Zwrócił też uwagę na znaczenie ustawy w budowaniu „przęseł pomostu pomiędzy nauką i gospodarką”.
Laureaci konkursu
Sześciu laureatów kształci się na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki:
- Łukasz Chlebowicz
- Jakub Forysiak (IFE)
- Krzysztof Fudała (IFE)
- Piotr Krawiranda (IFE)
- Karina Rejs (IFE)
- Damian Wroński
Troje stypendystów to studenci Wydziału Mechanicznego:
- Michał Bystrzejewski
- Monika Kamocka
- Michał Wilczek (IFE)
Pozostała dwójka to:
- Paulina Pędziwiatr - Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska
- Piotr Sokołowski - Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Podsumowanie przez prezesa Fundacji PŁ
Prezes Zarządu Fundacji Włodzimierz Fisiak, na zakończenie uroczystości powiedział -To już VI edycja tego konkursu. Bardzo cieszy fakt, że w tym roku mogliśmy przyznać 11 stypendiów, o jedno więcej niż w latach poprzednich. Ze względu na ogromne zainteresowanie oraz perspektywy rozwoju dla laureatów, Fundacja PŁ będzie nadal organizować to przedsięwzięcie. Poinformował, że we wszystkich dotychczasowych edycjach wzięło udział 370 studentów i przyznano 58 jednorazowych stypendiów. W tegorocznej edycji wzięło udział 53 kandydatów z różnych wydziałów PŁ. Wybierając Laureatów, brano pod uwagę działalność w kołach naukowych, publikacje, udział w konferencjach, w projektach naukowo - badawczych, praktyki i staże, nagrody i wyróżnienia w konkursach, uzyskane certyfikaty, współpracę międzynarodową.
Sylwetki stypendystów
Dokonania stypendystów świadczą nie tylko o ich wiedzy, ale także o pasji do jej poszerzania i do rozwijania dodatkowych umiejętności. W wielkim skrócie zwracamy uwagę na niektóre osiągnięcia laureatów.
- Krzysztof Fudała, Piotr Krawiranda oraz Jakub Forysiak to zespół, który wygrał w konkursie ABB IT Challenge 2017. Wszyscy mają w swoim dorobku udział w projekcie we współpracy z norweską uczelnią Telemark University College oraz w prowadzonym we współpracy z KW Policji w Łodzi. Byli w ekipie uczestniczącej w wyścigu samochodów elektrycznych ładowanych energią słoneczną Bridgestone World Solar Challenge.
- Michał Bystrzejewski jest prezesem SKN Miłośników Motoryzacji. Uczestniczył w projektowaniu superoszczędnego bolidu, który startuje w międzynarodowych zawodach. Jest współautorem referatów na konferencjach w Korei Południowej, Niemczech i Meksyku, gdzie też prowadził warsztaty z budowy pojazdów solarnych.
- Karina Rejs uczestniczy w projektach z pogranicza techniki i medycyny. Jeden z nich jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horizon 2020, drugi przez NCBR. W ramach programu Erasmus+ odbyła studia na University of Applied Sciences Upper Austria.
- Michał Wilczek był przez 10 tygodni na stażu inżynierskim w słynnym ośrodku CERN w Szwajcarii, gdzie pracował w międzynarodowym zespole inżynierów i naukowców. Jest członkiem zespołu w projekcie badawczym realizowanym w programie OPUS V.
- Damian Wroński swoje pasje rozwija w projekcie realizowanym w programie Najlepsi z Najlepszych (MNiSW), konstruując roboty lądowe i latające. Uczestniczy w pracach związanych z modyfikacją manekina symulującego atak padaczki. Brał udział w warsztatach z robotyki na Uniwersytecie Khalifa w Abu Zabi w ZEA.
- Łukasz Chlebowicz to także uczestnik projektów skupionych na konstrukcji zaawansowanych robotów, m.in. realizowanych w programie Najlepsi z najlepszych (MNiSW). Należy do zespołu Raptors wyróżnionego nagrodą Łódzkie Eureka 2016 w kategorii Technika.
- Monika Kamocka brała udział w projekcie realizowanym w programie OPUS IV. Za artykuł Multi-method approach for FML mechanical properties prediction umieszczony w czasopiśmie z listy filadelfijskiej otrzymała Nagrodę JM Rektora PŁ dla najmłodszego pierwszego autora publikacji naukowej w 2016 r.
- Paulina Pędziwiatr zajmuje się budową pojazdów napędzanych reakcją chemiczną. Uczestniczy w badaniach dotyczących katalizowanego uwodornienia ketonów w obecności zewnętrznego pola elektrycznego, w opracowaniu koncepcji inhalatora, jest współautorką artykułu z obszaru ochrony środowiska.
- Piotr Sokołowski współpracuje, w ramach Spatial Experiments Studio na Uniwersytecie w Lund, ze studentami i badaczami m.in. z W. Brytanii, Węgier, Danii, Szwecji, Egiptu. W kole naukowym Kąt realizował projekt związany z architekturą eksperymentalną.