Student PŁ doceniony przez ekspertów od tworzyw sztucznych

26-11-2024

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych ogłosił laureata konkursu na najbardziej innowacyjne zastosowania tych materiałów w pracy naukowej. Został nim student Politechniki Łódzkiej - Konrad Stefaniak.

Młody chemik otrzymał nagrodę za pracę inżynierską „Modyfikacja biokompozytów ENR/PLA przy zastosowaniu naturalnych substancji przeciwstarzeniowych”. Kompozyt polimerowy, w którym jeden lub więcej ze składników jest naturalny, określa się mianem biokompozytu - Konrad Stefaniak w swojej pracy dyplomowej zaprezentował możliwe zastosowanie tych substancji.

Studnet chemii z autorskimi wyrobami z biopolimerów Konrad Stefaniak z autorskimi wyrobami z biopolimerów

foto: Filip Podgórski

Konrad Stefaniak jest studentem chemii na studiach II stopnia (Wydział Chemiczny). To bardzo utalentowany młody naukowiec. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe. Jest współautorem dwóch artykułów za 140 punktów, laureatem Konkursu o Nagrodę Rektora PŁ dla najmłodszego pierwszego autora publikacji naukowej w 2021 roku. W programie E2TOP realizuje projekt dotyczący biodegradowalnych materiałów do produkcji opakowań. Dwukrotnie został Studentem Roku Wydziału Chemicznego, a trzy razy był laureatem programu stypendialnego Młodzi w Łodzi. Otrzymał także w 2023 roku „Stypendium do potęgi” Fundacji Politechniki Łódzkiej.]

Student chemii z naukowczynią w laboratorium Konrad Stefaniak ze swoją naukową mentorka prof. PŁ Anną Masek

foto: Filip Podgórski

Konrad Stefaniak w tym semestrze realizuje studia w ramach programu Erasmus+ na Universidade NOVA de Lisboa. Komentując z Portugalii informację o nagrodzie, powiedział

- Bardzo cieszę się z otrzymanego wyróżnienia! Moją radość potęguje dodatkowo fakt, że napisana przeze mnie praca dyplomowa została nagrodzona jako jedyna spośród wszystkich prac zgłoszonych do Konkursu. Ta nagroda to dla mnie również znak, że badania naukowe, które już od kilku lat wykonuję pod opieką mojej Pani Promotor dr hab. inż. Anny Masek, prof. PŁ są doceniane przez ekspertów w dziedzinie tworzyw sztucznych oraz uważane za wartościowe. Ten fakt dodaje mi motywacji do tego, aby dalej rozwijać się w tym kierunku i popularyzować ideę poszukiwania nowych rozwiązań zmierzających do zrównoważonego rozwoju w zakresie materiałów, które mogą znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach naszego codziennego życia.