Marszałek Województwa Łódzkiego po raz kolejny przyznał jednorazowe stypendia naukowe najlepszym studentom z regionu łódzkiego. W ten sposób wyróżniono 23 osoby, w tym ośmioro studentów z Politechniki Łódzkiej.
Poprosiłam laureatów o krótkie przedstawienie dokonań, które zdecydowały o przyznaniu im stypendium. Okazało się, że mają ich wiele i odnotowanie wszystkich, z podaniem nazw konferencji, tytułów publikacji, nazw projektów, stypendiów, które już otrzymali oraz innych aktywności wypełniłoby znaczną część Życia Uczelni. Dokonałam więc autorskiego wyboru, który jednak pokazuje ogromny potencjał tych młodych ludzi.
Laureaci stypendium
Pierwszy z wymienionych laureatów otrzymał stypendium II stopnia, pozostali III stopnia.
-
Dominik Malinowski studiuje zarządzanie na drugim roku studiów magisterskich na Wydziale OiZ. Jest prezesem Stowarzyszenia Studentów Marketingu i Zarządzania i wiceprezesem Koła Naukowego Experience działającego na Wydziale OiZ. Szczególnie interesują go projekty związane z zarządzaniem infrastrukturą w sektorze publicznym. Osiągnięcia naukowe były prezentowane między innymi na konferencjach w Hiszpanii, Szwajcarii czy w Nowym Jorku. Planuje dalsze kształcenie w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej w PŁ i kontynuowanie badań w zakresie optymalizacji, sztucznej inteligencji i sieci neuronowych w optymalizacji.
- Jolanta Labuch studiuje zarządzanie na drugim roku studiów magisterskich na Wydziale OiZ. Jest członkiem zespołów, z którymi realizuje 4 projekty, w tym 3 w ramach działalności w Kole Naukowym Experience. Zaowocowało to publikacją artykułów naukowych, które są doceniane w kraju i za granicą. W minionym roku wyniki badań były prezentowane na 6 konferencjach. Jej działalność naukowa to także wynalazki i usprawnienia zgłoszone do Urzędu Patentowego, które w sposób realny podnoszą jakość życia społeczeństwa.
- Piotr Ładoński studiuje Computer Science & Information Technology w IFE. Jest absolwentem studiów pierwszego stopnia Computer Science. Zaangażowany w działalność SKN Miłośników Motoryzacji i projekt Lodz Solar Team – budowę auta solarnego Eagle 2. Jako członek SKN UbiComp brał udział w projektach i badaniach poświęconych tematyce Human-Computer Interaction. Zaowocowało to współpracą m.in. z Uniwesytetem w Utrechcie i VU Amsterdam. W ramach SKN .NET Politechnika Łódzka organizował konferencje programistyczne i zajęcia z programowania dla studentów oraz uczniów szkół średnich. Jest współautorem publikacji m.in. dotyczących oprogramowania oraz mechaniki aut solarnych, rozwiązań wspierających początkujących golfistów, leczenia arachnofobii, wspomagania relacji międzyludzkich za pomocą dronów.
- Adam Kuzański jest studentem Computer Science and Information Technology na 2 roku studiów magisterskich w IFE. Korzystając z programu Erasmus+ dwa semestry spędził w uczelniach w Hiszpanii i Niemczech. Koordynował pracami studenckiego zespołu Lodz Solar Team, nawiązując ostatnio współpracę projektową z Technical University of Denmark oraz Hong Kong Institute of Vocational Education. Projekt solarnego samochodu był wielokrotnie nagradzany za granicą. Brał też udział w międzynarodowych projekcie realizowanym przez SKN UbiCOMP, którego celem było opracowanie interfejsu użytkownika dla biegaczy. Wyniki badań prezentował m.in. na konferencjach w USA .
- Tomasz Józefiak jest studentem ostatniego roku studiów magisterskich matematyki stosowanej na Wydziale FTIMS. Wygłaszał referaty na kilku ogólnopolskich matematycznych konferencjach naukowych. Odbył międzynarodowy staż naukowy na Uniwersytecie w Osijek w Chorwacji, gdzie zajmował się zagadnieniami z teorii grafów. Jego główne zainteresowania matematyczne to całki względem miar. Był wiceprezesem SKN Matematyków PŁ. Interesuje się sportem i reprezentuje uczelnię w kilku dyscyplinach, a jego osiągnięciem sportowym jest brązowy medal mistrzostw świata w pływaniu lodowym.
- Anna Baszczyńska jest absolwentką inżynierii biomedycznej na Wydziale EEIA, obecnie studiuje inżynierię produkcji na Wydziale Mechanicznym. Jest liderką projektu GUST oraz prezesem SKN Energetyków. Projektowane przez GUST mikroturbiny wiatrowe, to produkt eksportowy studentów wielokrotnie nagradzany na światowych i krajowych konkursach. Brała udział w wielu konferencjach, m.in. w Istambule, Kuala Lumpur, Gdańsku, Sozopolu, prezentując tam artykuły, których była współautorką. Studia łączy z pracą na stanowisku Inżyniera Biomedycznego w firmie specjalizującej się w wykonywaniu wysokiej klasy protez uda i podudzia w technologii druku 3D. Za ważne osiągnięcie uważa pracę inżynierską Analiza uproszczonego zjawiska autoregulacji ukrwienia struktur mózgowych – symulacje numeryczne przepływu krwi w obrębie tętnic wewnątrzczaszkowych, która wykonała pod opieką dr. inż. Piotra Reorowicza oraz dr. inż. Zbigniewa Tyfy.
- Natalia Bartłomiejczyk studiuje Human-Computer Interaction na 2 roku studiów magisterskich w IFE. Jest przewodnicząca SKN UbiCOMP i lauretką stypendium Ministra Edukacji i Nauki w roku ak. 2021/2022. Uczestniczyła w 5 projektach naukowych, m.in. Miniatura 4 finansowanym przez NCN oraz prowadzonych na Wydziale EEIA we współpracy a Uniwersytetem w Oldenburgu i Uniwersytetem w Utrechcie. Jest autorką artykułu w materiałach ACM Symposium on Virtual Reality Software and Technology w Japonii. Ma na koncie udział w stażach badawczych i szkołach letnich w Szwajcarii i Holandii. Działalność naukową wiąże przede wszystkim z User Experience, czyli projektowaniem rozwiązań odpowiadających na potrzeby użytkowników, wzbogacając swoją wiedzę o zagadnienia z zakresu psychologii w kontekście użytkowania technologii. Po ukończeniu studiów planuje zrobienie doktoratu związanego z HCI i równocześnie zdobyć doświadczenia, pracując w firmie na stanowisku User Experience Designer.
- Adam Lewczuk jest na czwartym roku Telecommunications and Computer Science w IFE. Jest członkiem SKN UbiCOMP i bardzo sobie ceni pracę nad realizowanymi z innymi studentami projektami badawczymi. Jednym z nich był ARchemist współtworzony z SKN NANO, w którym opracowane zostało narzędzie wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość do zarządzania eksperymentami chemicznymi. Innym projektem był Ambient, czyli inteligentny dozownik leków dla osób starszych. Wyniki prowadzonych wspólnie badań były publikowane na konferencjach naukowych, m.in. w Tajlandii i USA. Kilka projektów, w których brał udział, nagrodzono medalami na międzynarodowych wystawach wynalazków oraz w międzynarodowych konkursach.