Na Politechnice Krakowskiej odbyło się 1-2 kwietnia 2025 r. spotkanie konsorcjum projektu VRChem (Innovative Integration of Virtual Reality in Chemical Engineering Education). Politechnikę Łódzką reprezentowali Grzegorz Zwoliński (kierownik projektu w PŁ), Dorota Kamińska (Voxel Research Lab przy Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych) oraz Krzysztof Ciesielski i Jacek Stelmach (Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska).
Podczas intensywnego, dwudniowego spotkania uczestnicy omówili bieżące postępy realizowanych zadań, w tym opracowanie i wdrażanie materiałów dydaktycznych VR, tworzenie międzyuczelnianej platformy VR oraz wyposażanie laboratoriów VR. Zaplanowano także działania promocyjne i upowszechniające wyniki projektu.
Projekt VRChem, realizowany w ramach partnerstwa KA220-HED 2024, ma na celu rewolucyjne włączenie technologii wirtualnej rzeczywistości do edukacji w dziedzinie inżynierii chemicznej. Dzięki temu studenci zyskają możliwość interaktywnego poznawania skomplikowanych procesów chemicznych w immersyjnym środowisku VR. Szczególny nacisk kładziony jest na wzmocnienie nowoczesnych narzędzi nauczania oraz zwiększenie możliwości wizualizacji procesów technologicznych i immersji studentów w bezpiecznych warunkach. To kluczowy aspekt edukacyjny, ponieważ rzeczywiste obiekty i procesy w inżynierii chemicznej często wiążą się z wysokim ryzykiem – mówi się nawet, że niektóre błędy w tej dziedzinie można popełnić tylko raz.
Wykorzystanie VR umożliwia nie tylko bezpieczne zdobywanie praktycznych umiejętności przez studentów, ale także zwiększenie ich zaangażowania i motywacji do nauki. Dzięki symulacjom VR, przyszli inżynierowie chemiczni będą lepiej przygotowani do podejmowania decyzji oraz pracy w realnych, wymagających środowiskach przemysłowych.
Następne spotkanie konsorcjum odbędzie się w listopadzie 2025 roku na Politechnice Łódzkiej, gdzie zaprezentowana zostanie platforma VR przygotowana wspólnie przez Politechnikę Łódzką oraz Universidade de Aveiro.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie vrchem.pk.edu.pl.