Rozmawiała Ewa Chojnacka

  Spoglądając w przyszłość

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik
Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik mówi o swoich planach na drugą kadencję. Odnosi się do wszystkich najważniejszych obszarów działalności uczelni, do inicjatyw podejmowanych na rzecz jej rozwoju, a także do wyzwań, jakie go czekają  w nowej roli, czyli przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT).

 



  Liczy się przełomowość i innowacyjność badań

Prof. Piotr Sankowski był gościem Research Week w Politechnice Łódzkiej
Jacek Szabela

Profesor Piotr Sankowski z Uniwersytetu Warszawskiego, wybitny informatyk i zdobywca prestiżowych grantów ERC, był gościem Research Week w Dniu Nauki i Projektów. W rozmowie z „Życiem Uczelni” mówi m.in. o badaniach w dziedzinie sztucznej inteligencji prowadzonych w IDEAS NCBR, którego jest prezesem oraz o tym, jak ważna jest promocja osiągnięć naukowych.

 



  Obrona doktoratu po latach: historia, wyjątkowość, inspiracja

W czasie obrony dr. Stanisława Prusia
arch. Wydziału TMiWT

Co roku w Politechnice Łódzkiej kilkadziesiąt osób uczestniczy w promocjach doktorskich, wyjątkowym wydarzeniu, podczas którego naukowcy otrzymują swoje zasłużone dyplomy. Rozmawiam ze Stanisławem Prusiem, który w lutym obronił pracę doktorską, a to co go wyróżnia w gronie nowych doktorów to lata, które ma już za sobą. Do pracy naukowej wrócił, będąc już na emeryturze. Niech ten artykuł będzie inspiracją dla wszystkich, którzy pragną kontynuować swoją naukową podróż, niezależnie od wieku czy statusu emerytalnego.



  Twoja dieta pod lupą - to doktor Jekyll czy pan Hyde?

dr hab. inż, Edyta Gendaszewska-Darmach, prof. PŁ (z lewej) i dr hab. inż. Małgorzata Zakłos-Szyda, prof. PŁ
Jacek Szabela

Zaprosiłam do rozmowy dwie badaczki z Zespołu bioaktywnych fitozwiązków i nutrigenomiki, by dowiedzieć się, jak dieta może wpływać na nasze zdrowie. Spotkałyśmy się w Instytucie Biotechnologii Molekularnej i Przemysłowej, gdzie znajduje się najbogatsza w PŁ kolekcja linii komórkowych (głównie ludzkich, ale też zwierzęcych), z której mogłyby także korzystać inne ośrodki naukowe w naszej uczelni i w Polsce. – Mamy znakomicie wyposażone laboratorium, w którym in vitro możemy zrobić praktycznie wszystko. Zapraszamy do współpracy – mówią panie profesor Małgorzata Zakłos-Szyda i Edyta Gendaszewska-Darmach.

 



  Badania dla przyszłych terapii regeneracji neuronów

(A) Uszkodzenie nerwu obwodowego przez przerwanie jego ciągłości anatomicznej powodujące utratę funkcji i (B) wszczepienie implantu nerwowego w celu połączenia kikutów nerwów.
Katarzyna Nawrotek

Rozmawiam z dr hab. inż. Katarzyną Nawrotek z ICRI-BioM o projekcie „Biomateriały indukujące demetylację DNA jako narzędzia do przyszłych terapii regeneracji neuronów”, przyznanym przez NCN w konkursie OPUS 25.



  Inauguracyjny wywiad z rektorem prof. Krzysztofem Jóźwikiem

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik, udzielił w dniu inauguracji wielu wywiadów
Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

W rozmowie z "Życiem Uczelni" rektor prof. Krzysztof Jóźwik mówi między innymi o planach uczelni, tych związanych z działalnością naukową i badawczą oraz nowoczesnym kształceniem, o przynależności do sieci ECIU,  trzeciej misji uczelni oraz inwestycjach.

 



  Bada interakcje człowieka z informacją

Prof. Jacek Gwizdka w School of Information University of Texas at Austin
arch. prywatne

Gościem cyklu „Hot Topics in Science and Technology” był dr Jacek Gwizdka, Associate Professor na amerykańskim uniwersytecie stanowym University of Texas at Austin. Wykład, który przedstawił poświęcony był „Neurofizjologicznym sygnałom, jako podstawie rozumienia interakcji człowieka z informacją”. W rozmowie z „Życiem Uczelni” naukowiec mówi o swojej zawodowej drodze i badaniach, które prowadzi.