W Politechnice Łódzkiej odbył się finał konkursu Wielton GO, który producent przyczep i naczep, we współpracy z uczelnią, przygotował dla uczniów wieluńskich szkół ponadpodstawowych. Podczas finału firma Wielton przekazała robot przemysłowy do laboratorium dydaktycznego Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych.
W grze Wielton GO wzięło udział ponad 200 uczniów, z których 50 najlepszych spotkało się na łódzkim finale. Troje najlepszych otrzymało w nagrodę rowery i niezbędne do nich akcesoria. Zwycięzcą konkursu został Piotr Szkudlarek z II LO. Kolejne miejsca zajęły Monika Kalemba i Aleksandra Preś, obie z Zespołu Szkół nr 1.
- Wielton GO to innowacyjny i nowoczesny, ale co najważniejsze skuteczny sposób dotarcia do młodych ludzi, o czym świadczy liczba uczestników i finalistów konkursu. Nawiązaliśmy również współpracę z Politechniką Łódzką, z którą realizujemy ciekawe i rozwijające młodych ludzi projekty. Połączenie sił nauki i potencjału międzynarodowej firmy produkcyjnej, tworzy niecodzienną możliwość nabycia wiedzy technicznej i praktycznego jej wykorzystania przez studentów - powiedział podczas finału Mariusz Golec, prezes Wielton S.A.
Gra powstała we współpracy z Politechniką Łódzką, a jej interaktywność służyła pokazaniu młodzieży jak wygląda praca w firmie Wielton. Celem Wielton GO była budowa i sprzedaż wirtualnej naczepy. Wszyscy gracze sprzedali łącznie 173 naczepy, a rekordzista sprzedał ich aż 6.
Podczas finału spółka Wielton przekazała do laboratorium mechatroniki robot manipulacyjny Panasonic TA1600.
Zdaniem rektora prof. Sławomira Wiaka - kluczowe w kształceniu przyszłych inżynierów jest stworzenie studentom możliwości kontaktu z urządzeniami, procesami i systemami istniejącymi w przedsiębiorstwach.\
Robot, którego zakup sponsorował Wielton jest rodzajem mechanicznej dłoni niezastąpionej w wielu automatycznych procesach. Jest on automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową maszyną manipulacyjną o sześciu stopniach swobody. Na nowym stanowisku w laboratorium studenci mechatroniki. będą symulowali proces sortowania i układania różnych elementów, będą też mogli w bezpiecznych warunkach przećwiczyć i w pełni zrozumieć cykle pracy robotów oraz zasady ich działania.
Wieluńska firma Wielton SA należy do grona trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie. Ma zakłady we Włoszech, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.