Rada Biznesu przy Wydziale Organizacji i Zarządzania działa od stycznia 2017 roku. Jej ostatnie spotkanie odbyło się nie na Uczelni, ale w siedzibie firmy Ceramika Paradyż.
W skład Rady wchodzą menedżerowie z 17 wiodących przedsiębiorstw, mających siedzibę w regionie łódzkim i współpracujących z Wydziałem.
Spotkanie w siedzibie firmy Ceramika Paradyż (Tomaszów Mazowiecki) odbyło się z udziałem wielu innych członków Rady Biznesu, m.in. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, Corning Optical Communications Polska, DELL, Hydro Extrusion, Lumileds, Rossmann oraz Wielton. Było ono szczególnie atrakcyjne, biorąc pod uwagę, że spółka jest jednym z największych polskich producentów płytek ceramicznych. Zatrudnia 1700 osób w pięciu zakładach i eksportuje swoje produkty do 40 krajów świata.
Tematem spotkania były zagadnienia dotyczące ciągłości zatrudnienia i różnic kulturowych w organizacjach, sposobów przygotowania kadry menedżerskiej do liderowania zespołem z różnorodnością kulturową oraz fluktuacji zatrudnienia pracowników zagranicznych. Swoim doświadczeniem w tym zakresie podzielili się uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele firm skupionych w Radzie Biznesu. Wszyscy podkreślili, jak istotna jest świadomość kadry menedżerskiej dotycząca różnic międzykulturowych, równego traktowania, stawiania na integrację zespołów oraz otwartość na zmiany i poszukiwanie rozwiązań długofalowych. Podkreślono również wagę empatycznego podejścia do pracowników, wsłuchiwania się w ich potrzeby i oczekiwania oraz reagowania na wszelkie przejawy antagonizmów.
Rada jest dobra na wszystko
Rada Biznesu przy Wydziale Organizacji i Zarządzania jest ciałem doradczym, wspomagającym Wydział. Między innymi opiniuje programy kształcenia w zakresie ich dostosowania do potrzeb rynku. Podejmowane są także inne działania, jak udział w badaniach naukowych, organizowanie konferencji, warsztatów i wykładów specjalistycznych. Ważna jest też pomoc Rady Biznesu w organizacji staży dla pracowników oraz praktyk dla studentów, a także w udostępnianiu materiałów źródłowych, niezbędnych dla realizacji prac dyplomowych.
Do wspólnych inicjatyw należą działania związane z pozyskiwaniem środków finansowych. Członkowie Rady promują ofertę badawczą, edukacyjną i wdrożeniową Wydziału, przyczyniając się do nawiązywania i poszerzania kontaktów z praktykami ze strefy gospodarczej. Ważnym elementem współpracy z Radą Biznesu są inicjatywy służące rozwojowi miasta i regionu łódzkiego.