Naukowcy z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności rozpoczynają przełomowy projekt we współpracy z badaczami z Europejskiego Konsorcjum Innowacyjnych Uniwersytetów (ECIU) w ramach programu SEED. Projekt, zatytułowany „From Waste to Opportunity: Sustainable Approaches to Food Waste”, będzie realizowany przez dr hab. inż. Joannę Oracz z Instytutu Technologii i Analizy Żywności, we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Kownie (Litwa) oraz Uniwersytetem w Aveiro (Portugalia). Badaczka wyjaśnia szczegóły projektu.
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych technologii biorafinacji, które przekształcą produkty uboczne z przetwórstwa owoców jagodowych w wysokowartościowe, bioaktywne składniki funkcjonalne. Te składniki będą mogły być wykorzystywane w produkcji kosmetyków oraz produktów farmaceutycznych, co przyczyni się do zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego.
Projekt jest odpowiedzią na rosnącą ilość odpadów żywnościowych oraz coraz większą liczbę osób z problemami skórnymi. Produkty uboczne z owoców jagodowych, które obecnie są niewykorzystywane, mają potencjał jako bioaktywne surowce. Dzięki nowym technologiom możliwe będzie wytwarzanie składników o wysokiej wartości odżywczej, które pozytywnie wpłyną na zdrowie skóry.
W ramach projektu opracowany zostanie preparat do stosowania miejscowego na skórę, zawierający aktywne składniki w stężeniach i kombinacjach maksymalizujących ich skuteczność. Preparat ten będzie szczególnie skuteczny w rozwiązywaniu problemów skórnych oraz leczeniu przewlekłych chorób skóry.
Projekt realizowany będzie w ramach działania SP 2, które koncentruje się na badaniach i rozwoju związanych ze wspólnymi wyzwaniami podejmowanymi z partnerami z biznesu, edukacji, rządu, społeczeństwa obywatelskiego i obywateli.