Projekt CSSIAI (Citizen Science and the Societal Impacts of Artificial Intelligence) realizowany w ramach programu ECIU Seed ma ocenić potencjał włączenia nauki obywatelskiej w badania nad sztuczną inteligencją. Uczestniczy w nim dr hab. Edyta Pietrzak, prof. PŁ z Wydziału Organizacji i Zarządzania we współpracy z partnerami z Dublin City University i Universitat Autònoma de Barcelona.
Współcześnie sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej integralną częścią naszego życia. Jednak, aby jej rozwój był zgodny z potrzebami społecznymi i wartościami, konieczne jest zaangażowanie szerokiej społeczności w proces badawczy.
Jak wyjaśnia prof. PŁ Edyta Pietrzak nauka obywatelska polega na angażowaniu osób niebędących zawodowymi naukowcami w proces badawczy, jest kluczem do tworzenia innowacji. - Dzięki takiemu podejściu możemy poszerzać nasze zasoby danych oraz wzbogacać badania o różnorodne perspektywy. W ramach projektu CSSIAI, nauka obywatelska i metody partycypacyjne są wykorzystywane do kształtowania europejskiej agendy badawczej, która odpowiada na potrzeby społeczne.
Projekt CSSIAI to przykład, jak nauka obywatelska może przyczynić się do rozwoju technologii zgodnej z wartościami społecznymi. - Zaangażowanie szerokiej społeczności, umożliwia jest tworzenie innowacji, które nie tylko odpowiadają na potrzeby społeczne, ale także promują zrównoważony rozwój – mówi prof. PŁ Edyta Pietrzak.
Współpraca na rzecz lepszej przyszłości
Projekt CSSIAI jest zgodny z wizją ECIU (European Consortium of Innovative Universities), która promuje innowacje oparte na współpracy. Dzięki zaangażowaniu obywateli, naukowców i instytucji, możliwe jest tworzenie bardziej innowacyjnych i społecznie użytecznych rozwiązań. Współpraca ta nie tylko przyspiesza postępy w badaniach, ale także zwiększa akceptację społeczną dla technologii AI.