Małgorzata Mader, doktorantka na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ zajęła pierwsze miejsce w europejskiej edycji konkursu LafargeHolcim Awards 2017. Zwyciężyła w kategorii Next Generation, obejmującej osoby przed trzydziestym rokiem życia.
Młoda pani architekt zgłosiła do konkursu projekt swojej pracy dyplomowej „Kooperatywa mieszkaniowa w starej fabryce czyli adaptacja hali jednoprzestrzennej z lat 60. na funkcję mieszkalnictwa wielorodzinnego” funkcjonujący w konkursie jako ECOmmunity Factory.
- To wielowymiarowa koncepcja, na którą składają się aspekty urbanistyczno-kulturowe, społeczne, ekologiczne oraz idea założenia architektonicznego zdolnego do podążania za zmiennymi w czasie potrzebami mieszkańców –wyjaśnia Małgorzata Mader. - Mój projekt nie jest tylko opowieścią o architekturze, jest on również próbą zwrócenia uwagi na proces jej tworzenia w kontekście obszarów postindustrialnych.
Małgorzata Mader posiada w swoim dorobku kilka sukcesów. - Architektura nie jest tylko moim zawodem, architektura jest dla mnie stylem życia. Odkąd pamiętam, wiedziałam kim chcę zostać, w czerwcu tego roku oficjalnie zrealizowałam plan, broniąc z wyróżnieniem pracę magisterską. Na swoim koncie mam uczestnictwo w kilku międzynarodowych warsztatach architektonicznych, wygrane trzy konkursy projektowe oraz jedną Nagrodę Architekta Miasta.
Informacja o nominacji do nagrody przyszła do Małgorzaty Mader drogą mailową, podobnie jak gratulacje i bilety lotnicze do Marsylii! - Całość była niezwykłym, niepowtarzalnym przeżyciem, a emocje związane z ceremonią rozdania nagród zostaną ze mną na długo - mówi .
Konkurs LafargeHolcim Awards co trzy lata wyłania najlepsze na świecie projekty z architektury, budownictwa, inżynierii lądowej, urbanistyki oraz projektowania krajobrazu.