Małgorzata Trocha, Dział Promocji

  PŁ w ECIU Seed Programme

Grafika promocyjna

Uczelnie należące do Europejskiego Uniwersytetu ECIU University uruchomiły program o nazwie Seed, aby wzmocnić współpracę i rozwijać inicjatywy badawcze oparte na wyzwaniach (challenge-based approach).

W aż siedmiu projektach uczestniczą naukowcy z Politechniki Łódzkiej. W dwóch z nich o akronimach: Waves oraz ECIU RC będą koordynatorami. Łączna kwota dofinansowania to 57 tys. euro, czyli około. 250 tys. zł.



  Dąb Fabrykant ma swoją pamiątkową tablicę

Tablica jest umieszczona na kamieniu
Jacek Szabela

Społeczność akademicka Politechniki Łódzkiej jest bardzo dumna z tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2023, który otrzymał dąb Fabrykant rosnący w Parku im. bp. Klepacza na terenie kampusu PŁ. Postanowiła upamiętnić to osiągnięcie i ufundowała mu pomnik z pamiątkową płytą informującą o jego sukcesach. Płyta ta została odsłonięta 24 maja, w dniu 78. urodzin Politechniki Łódzkiej.




  W „Nature” o nowatorskim odkryciu fizyków z PŁ

Prof. Tomasz Czyszanowski ( pierwszy od lewej) z zespołem naukowym fotoniki: dr hab. Michałem Wasiakiem, mgr inż. Magdaleną Marciniak i dr. inż. Marcinem Gębskim
Jacek Szabela

Zespół naukowców z Instytutu Fizyki PŁ pracujący pod kierunkiem prof. Tomasza Czyszanowskiego opisał nowe zjawisko polegające na zwiększeniu mocy optycznej emitowanej przez lasery VCSEL w wyniku złamania ich symetrii cylindrycznej. W ostatnim wydaniu Nature Photonics dostrzeżono nowatorstwo i znaczenie aplikacyjne tego odkrycia, poświęcając mu artykuł z serii News & Views: „Asymmetry brings power boost”.




  Pierwszy w Polsce prototyp lasera VCSEL

Zdj.1 Zbliżenie na tzw. mesę laserową, czyli integralną część urządzenia, w której zachodzi proces zamiany energii elektrycznej na moc promieniowania laserowego
Marcin Gębski

Naukowcy z Politechnik: Łódzkiej i Warszawskiej wspólnie z firmą VIGO System opracowali prototyp lasera z pionową wnęką rezonansową - VCSEL. Jest to najmniejsze źródło światła laserowego.





  Nagrodzeni przez ministra

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.
Przemysław Blechman

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wręczył w Warszawie, 3 grudnia, nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne w 2018 roku. Nagrody z rąk ministra - Jarosława Gowina odebrało 69 wybitnych naukowców, w tym czterech przedstawicieli Politechniki Łódzkiej.