Pół wieku z inżynierią materiałową

24-10-2023

Inżynieria materiałowa jest kierunkiem kształcenia oraz prac badawczych prowadzonym w Politechnice Łódzkiej już od 50 lat. Ta rocznica, a także spektakularne sukcesy odniesione w tym czasie dały asumpt do uroczystego spotkania. Wzięło w nim udział wielu absolwentów, pracowników uczelni i partnerów z przemysłu.

Za stołem prezydialnym zasiedli rektor prof. Krzysztof Jóźwik, dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Tomasz Kubiak, dyrektor Instytutu Inżynierii Materiałowej prof. Łukasz Kaczmarek, prof. Piotr Kula wieloletni dyrektor Instytutu oraz prof. Zbigniew Gawroński, sekretarz zespołu powołującego kierunek inżynieria materiałowa w Politechnice Łódzkiej.

Rektor, gratulując jubileuszu podkreślał znaczenie dyscypliny, która kształtuje funkcjonalność materiałów. – Stąd tak szerokie jej zastosowania w medycynie, wielu branżach przemysłu, a także w pracach artystów – mówił prof. Jóźwik.

Gratulacje składa prof. Dariusz Kata, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego • także w imieniu rektora AGH, swojej macierzystej uczelni 	Gratulacje składa prof. Dariusz Kata, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego • także w imieniu rektora AGH, swojej macierzystej uczelni

foto: Jacek Szabela

Kształcenie z inżynierii materiałowej zaszczepił na gruncie polskim prof. Stefan Wojciechowski z Politechniki Warszawskiej już na początku lat 70. W Politechnice Łódzkiej pojawił się dzięki prof. Zofii Wendorff.

Honorowe wyróżnienie statuetką Sowy Akademickiej wręczył prof. Leszek Dobrzański, przewodniczący World Academy of Materials and Manufacturing Engineering Honorowe wyróżnienie statuetką Sowy Akademickiej wręczył prof. Leszek Dobrzański, przewodniczący World Academy of Materials and Manufacturing Engineering

foto: Jacek Szabela

Na filmie zaprezentowanym przez dyrektora prof. Łukasza Kaczmarka zobaczyliśmy współczesne, innowacyjne technologie opracowywane w Instytucie Inżynierii Materiałowej dla przemysłu, motoryzacji, w zakresie biokompozytów, sztucznych organów oraz implantów, technologii obróbki cieplno-chemicznej, rozwiązań dla OZE i lotnictwa. Duża część tych rozwiązań została wdrożona na świecie, co jest też efektem ścisłej współpracy naukowców z otoczeniem gospodarczym. – Kształcimy kadry strategiczne – mówił dyrektor prof. Kaczmarek, wskazując jako przykład prace związane z wykorzystaniem potencjału wodoru.

Wśród wieloletnich partnerów projektowych i biznesowych, którzy wsparli obchody nie tylko swoją obecnością wymienić można m.in. firmy: Seco/Warwick, Malow Suwałki, Struers oraz Hart-Tech. Właśnie współpraca, której efekty są komercjalizowane i wdrażane jest głównym źródłem światowych sukcesów technologii opracowanych przez naukowców i biznes.

Katarzyna Sawka, wiceprezes marketingu w firmie Seco/Warwick Katarzyna Sawka, wiceprezes marketingu w firmie Seco/Warwick

foto: Jacek Szabela

Katarzyna Sawka, wiceprezes marketingu w firmie Seco/Warwick przypomniała, że pierwszy projekt realizowany był wspólnie z Politechniką Łódzką w 1998 r. W minionych 25 latach w sumie było ich 21, a największy dotyczy produkcji grafenu wielkopowierzchniowego.

Uroczystość jubileuszowa nie może odbyć się bez życzeń. Popłynęły one m.in. od partnerów z polskich uczelni, a także Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego oraz Światowej Akademii Inżynierii Materiałowej i Wytwarzania WAMME. Kilku absolwentów podzieliło się z gośćmi obecnymi w auli prof. Tadeusza Paryjczaka wspomnieniami ze studiów. Mówiąc o swojej aktualnej pozycji zawodowej w kraju i zagranicą, dawni studenci podkreślali, że źródło ich sukcesu było tu w Łodzi na Wydziale Mechanicznym.

Obchody pokazały dorobek i rozwój inżynierii materiałowej w Politechnice Łódzkiej i były dobrym pomysłem na spędzenie soboty w murach uczelni.