Prof. Michał Strzelecki z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki będzie współpracował z Uniwersytetami w Aveiro (lider) i Tampere nad projektem pt. „Machine learning approach for bone density classification and scaffold 3D printing”, realizowanym w ramach programu ECIU SEED. Naukowiec wyjaśnia nad czym będzie pracował międzynarodowy zespół.
Celem projektu jest opracowanie algorytmu predykcyjnego do drukowania komercyjnych rusztowań z cementu kostnego. Algorytm ten będzie analizował obrazy rentgenowskie kości, aby przewidzieć ich gęstość.
Na podstawie tych przewidywań, algorytm będzie klasyfikował kości do jednej z trzech kategorii gęstości. Dzięki temu możliwe będzie dostosowanie parametrów drukowania 3D rusztowań, aby były one jak najlepiej dopasowane do konkretnej klasy gęstości kości. Przeszczepy kostne są stosowane u pacjentów z powodu urazów, chorób kości, osteopenii lub osteoporozy. Obrazy rentgenowskie posłużą do trenowania i walidacji algorytmu ML.
Dzięki klasom generowanym przez model możliwa będzie optymalizacja procesu drukowania rusztowań. Parametry każdego rusztowania będą dostosowane do określonej klasy gęstości kości. Projekt integruje zaawansowane techniki uczenia maszynowego i modelowania z procesami druku 3D, mając na celu ulepszenie konstrukcji i funkcjonalności rusztowań.
To złożone i innowacyjne podejście wymaga zaangażowania multidyscyplinarnego zespołu ekspertów. W skład zespołu wchodzą specjaliści z dziedzin takich jak uczenie maszynowe, materiałoznawstwo, inżynieria biomedyczna oraz medycyna. Współpraca tych ekspertów jest kluczowa dla skutecznego osiągnięcia założonych celów projektu.