Podczas posiedzenia Rady Miasta Łodzi zostały wręczone odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Wśród osób docenionych za działalność na rzecz miasta są prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik i dr hab. Katarzyna Zimna, prof. PŁ.
Prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik od początku kariery akademickiej związana jest z Politechniką Łódzką i Łodzią. Swoją działalnością przyczynia się do rozwoju miasta, działa naukowo, społecznie i promuje Łódź w kraju oraz poza granicami Polski.
Od 2016 roku jest dziekanem Wydziału Chemicznego. Była inicjatorką inwestycji budowy nowego gmachu dla Wydziału ”Alchemium -magia chemii jutra”.
Jest kierownikiem dyscypliny Nauki Chemiczne PŁ, która po raz pierwszy uzyskała w ewaluacji w 2022 roku najwyższą kategorię naukową A+. Jest członkiem m.in.: Komitetu Chemii Analitycznej PANauk, Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego Polskiego Klubu Katalizy PTChem, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Obecnie jest Prezydentem europejskiego stowarzyszenia Association of Chemistry and the Environment.
Jest kierownikiem projektu „InterChemMed – Interdyscyplinarne studia doktoranckie łódzkich uczelni publicznych”, realizowanego od 2019 roku przez cztery wydziały łódzkich uczelni publicznych PŁ, UŁ i UMed. Otrzymała wraz z zespołem wyróżnienie honorowe „ŁÓDZKIE EUREKA” za rok 2019, przyznawane dla osób działających na rzecz rozwoju Łodzi jako ośrodka naukowego i akademickiego.
Profesor Szynkowska-Jóźwik należy do Łódzkiego Klubu Lions-Ladies International oraz jest członkiem Fundacji „Serce dla serc”.
Dr hab. Katarzyna Zimna, prof. PŁ jest uznaną lokalnie oraz na arenie międzynarodowej artystką i teoretyczką sztuki, aktywną członkinią łódzkiego środowiska artystycznego. Promuje Łódź jako miasto grafiki w ramach swoich indywidualnych działań i współpracy na forum krajowym i międzynarodowym.
Na wystawie indywidualnej Colouring Book przedstawiła cykl linorytów inspirowanych widokami Bałut. Wystawa zorganizowana przez China Academy of Art w Hanghzou odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji graficznej Impact (2015).
W 2022 roku wraz z 5 innymi artystami, na zaproszenie Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, reprezentowała środowisko łódzkiej grafiki na wystawie Przestrzenie grafiki. Grafika w przestrzeni w Centrum Grafiki w Wilnie.
W 2020 roku została nagrodzona Medalem Honorowym Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki Łódź-Polska. Współpracuje z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, należy do Rady Fundacji Correspondences des Artes.
Od 2011 roku związana z Politechniką Łódzką pracuje w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Prowadzi wydziałową galerię Jutro, gdzie w 2023 roku zorganizowała dwie wystawy wpisujące się w obchody 600-lecia Łodzi.
Jest łodzianką z pochodzenia i pasji; już w czasie studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi współpracowała z Kalejdoskopem i łódzkim odziałem Gazety Wyborczej, publikując artykuły na temat łódzkiej sztuki i ważnych łódzkich twórców. Niejednoznaczna Łódź jest częścią jej artystycznej tożsamości, inspiracją do powstania wielu jej prac.