Naukowcy z Politechniki Łódzkiej we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim opracowali, wykorzystując wirtualną rzeczywistość, nowatorskie narzędzie do redukcji stresu. Teraz dzięki współpracy z Urzędem Miasta Łodzi pomogą uchodźcom z Ukrainy w walce z powojenną traumą.
Researchers from Lodz University of Technology in collaboration with the University of Lodz have developed, using virtual reality, an innovative tool for stress reduction. Thanks to the cooperation with the Lodz City Hall, they helped refugees from Ukraine to overcome post-war trauma.
More on the website „Życie Uczelni”- p.lodz.pl/en
- Pilotażowy program rusza już 7 kwietnia w Biurze Aktywności Miejskiej na Tuwima 10 w Łodzi, a do udziału w nich zapraszamy 40 osób – informuje dr inż. Dorota Kamińska z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ.
Każda sesja, która przenosi jej uczestnika do luksusowego apartamentu w górach trwa około 20 minut.
- Spokojny głos przewodnika opowiada o otoczeniu, w którym się znaleźliśmy oraz sposobie oddychania w trakcie sesji. Oczywiście przygotowaliśmy wersję w języku ukraińskim – mówią naukowcy skupieni w projekcie i dodają - Sesja łączy kilka klasycznych technik relaksacji, takich jak wizualizacja i techniki oddechowe. Działa to trochę tak jak faza REM snu.
Wirtualna rzeczywistość już od kilku lat używana jest jako metoda terapeutyczna, przy redukcji stresu, leczeniu depresji, fobii czy zaburzeń lękowych. Jej dobroczynne działanie było niejednokrotnie potwierdzane naukowo, również przez zespół naukowców z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych. Sesje realizowane są w ramach projektu Miniautra 4 z Narodowego Centrum Nauki.