W Łodzi odbyło się dwudniowe Zgromadzenie Plenarne KRASP, którego organizatorem było Łódzkie Partnerstwo Akademickie. W pierwszym dniu obrady prowadzone były w na Uniwersytecie Łódzkim, a gospodarzem drugiego dnia była Politechnika Łódzka.
Dyskusja
W czasie trzech sesji obradowano o aktualnych problemach środowiska. Zgromadzenie Plenarne KRASP jednomyślnie przyjęło uchwałę w sprawie miejsca nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Rektorzy apelują w niej o utworzenie silnego i odrębnego ministerstwa odpowiedzialnego za naukę i szkolnictwo wyższe. W czasie obrad prowadzonych w auli im. Prof. Tadeusza Paryjczaka przedyskutowano wiele tematów, do których wprowadzeniem były wystąpienia kolejnych prelegentów. Jako pierwszy wystąpił Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w MEiN, mówiąc m.in. o planach resortu związanych z finansowaniem szkolnictwa wyższego.
Dr Anna Budzanowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w MEiN mówiła o prezydencji Polski w Radzie UE w pierwszej połowie 2025 i konieczności zdefiniowania najważniejszych tematów z obszaru edukacji, badań, rozwoju i innowacji.
Dyrektorzy OPI PIB dr inż. Jarosław Protasiewicz i Marek Michajłowicz przedstawili portfolio produktowe Instytutu zawierające ponad 20 kluczowych systemów oraz planowane projekty i usługi, m.in. m-legitymacja doktoranta i studenta.
Prof. Celina M. Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, omówiła wyniki raportu „Nauka i szkolnictwo wyższe a PKB” przygotowanego przez pięć uczelni ekonomicznych. Przedstawiła kilka kluczowych wniosków wynikających z tego opracowania odnoszących się do finansowania szkolnictwa wyższego. Jeden z nich mówi, że „każda zainwestowana w badania i rozwój złotówka daje efekt między 8 a 13 zł wyższego PKB”.
Prof. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawił koncepcję kapitału żelaznego, który wzorem uczelni amerykańskich mógłby być jednym ze źródeł finansowania działalności uczelni.
Prof. Jerzy Lis, rektor AGH koordynujący działalność uczelni KRASP na rzecz pomocy Ukrainie mówił o skali tej pomocy. W tej chwili (dane z 18.10 wynikające z przeprowadzonych ankiet) w Polsce w pełnym wymiarze studiuje ponad 24 tysiące studentów z Ukrainy i zatrudnionych jest ponad 1000 pracowników. Suma kosztów poniesionych przez uczelnie i instytuty naukowe przekroczyła 300 milionów złotych (ankieta z 25.06.2023
Ewaluacja
Tematem, który wzbudził szeroką dyskusję była ewaluacja.
Prof. Filip Szymański, przewodniczący Komisji Ewaluacji Nauki w swoim wystąpieniu nawiązał do punktacji czasopism, podkreślając konieczność zmian i weryfikacji przyjętego systemu.
Prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawiła wnioski dotyczące modyfikacji oceny naukowej zdiagnozowane po ostatniej ewaluacji. Zdaniem rektorów pewne propozycje zmian mogą być wprowadzone jeszcze w obecnym okresie ewaluacji.
Z tematem czasopism wiązało się także wystąpienie Tomasza Psonki, dyrektora wydawnictwa Elsevier. Mówił on o umowie transformacyjnej, która „przekształca” tradycyjne wsparcie dla publikowania w ramach subskrypcji we wsparcie dla otwartego dostępu. Oznacza to dla naukowców możliwość czytania i publikowania bez żadnych kosztów transakcyjnych.
Prof. Stanisław Kistryn z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprzewodniczący RGNiSzW w swoim wystąpieniu przestawił inicjatywę CoARA, która jest międzynarodowym porozumieniem działającym na rzecz wypracowanie dobrych praktyk oceny badań naukowych.
Dr Andrzej Dembczyński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, mówiąc o potencjale tej jednej z największych w Europie sieci badawczych pokreślił znaczenie współpracy z uczelniami oraz przedstawił proponowane w tym zakresie mechanizmy.
Fundusze Europejskie
Tematem dyskusji był także Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, o którym mówiły Agata Zarzycka z Komitetu Monitorującego z ramienia KRASP oraz Anna Marciniak ekspertka NCBR.
Ważny dla świata problem opisany w Agendzie 2030 zawierającej 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju poruszył rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. Piotr Wachowiak. Mówił o Karcie Różnorodności, międzynarodowej Inicjatywie prowadzonej w ramach Kampanii 17 Celów, której celem jest promowanie różnorodności i równych szans w zatrudnieniu. W Polsce inicjatywa ta jest koordynowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Sesja Gospodarza
W ostatniej sesji nazwanej „sesją gospodarza” wystąpił rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik, który przedstawił niezwykle aktualny temat mikropoświadczeń. Jego aktualność wynika z tempa rozwoju wiedzy i potrzeby jej aktualizacji, z potrzeby i chęci do nauki przez całe życie oraz obecności polskich uczelni w sieciach uniwersytetów europejskich. Na ten temat, który wywołał ciekawą i ożywioną dyskusje mówił też prof. Łukasz Bogucki, prorektor Uniwersytetu Łódzkiego do spraw współpracy z zagranicą.
Wyróżnienia
W czasie Zgromadzenia Plenarnego KRASP wręczono Statuetki Elsevier Polska dla uczelni przyczyniających się do lepszej rozpoznawalności polskiej nauki. Uroczysta gala odbyła się w Akademii Muzycznej im. im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Podczas spotkania KRASP w Politechnice Łódzkiej wręczono też Certyfikaty Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej przyznane dla kilkunastu kierunków.