Automatyzacja procesów produkcyjnych i transportowych, innowacyjne sterowanie robotami mobilnymi i autonomicznymi, warsztaty oraz pokazy praktyczne urządzeń zautomatyzowanych, w tym dronów – to główne tematy dwudniowego seminarium „ Automatyzacja – Innowacje – Autonomiczność” na Wydziale Mechanicznym.
Ideą przewodnią seminarium (10-11.06) zorganizowanego przez dr. inż. Sławomira Halusiaka było przybliżenie aspektów technicznych i informatycznych związanych z coraz powszechniejszym wdrażaniem do przemysłu zautomatyzowanych robotów mobilnych. Na zaproszenie odpowiedziało ok. 150 uczniów szkół średnich z łódzkich techników: programistycznego, mechatronicznego, samochodowego, logistycznego, automatyki i robotyki, a także ze szkół spoza Łodzi – Zespół Szkół nr 2 z Pabianic oraz I Liceum Ogólnokształcące z Tomaszowa Mazowieckiego. Celem drugiej części seminarium było stworzenie płaszczyzny spotkania nauki, biznesu i przemysłu w gościnnych progach Fabryki Inżynierów. Przybyło ok. 50 przedstawicieli z ponad 20 firm przemysłowych różnorodnych branż.
Dla młodych adeptów automatyki Był to czas na lepsze poznanie oferty kształcenia na kierunku automatyka i robotyka oraz możliwości rozwijania swoich pasji na Politechnice Łódzkiej. Praktyczne możliwości ruchowe inteligentnych robotów mobilnych z kołami Macanum pokazała, sterując nimi, dr inż. Katarzyna Koter. Natomiast dr inż. Adam Wijata zaprezentował prototyp kroczącego robota sześcionożnego tzw. hexapoda, jako przykład projektu zrealizowanego w ramach pracy dyplomowej na kierunku mechatronika. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z mapowania, programowania robotów oraz z wdrażania automatyki w rzeczywistości przemysłowej.
Wyjątkową możliwością poznania przemysłowych robotów mobilnych, zazwyczaj niedostępnych dla uczniów były pokazy działania omawianych w czasie warsztatów urządzeń automatycznych. Dodatkowo zaprezentowany był zestaw służący do realizacji transportu w tzw. „cyklu mleczarza”. Pokaz ten spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy mogli samodzielnie przetestować sposoby załadunku i rozładunku. Szczególną atrakcją była realizacja przez Studenckie Koło Naukowe Robotyków spektakularnej misji nalotu na zestaw i ostrzału kulami paintball, mimo utrudnionych warunków, zakończona została celnymi trafieniami w przyczepy zestawu! Jej pomysłodawca, dr inż. Halusiak był bardzo zadowolony z udanego pokazu, który wzbudził emocje uczestników. Młodzież obejrzała też różnorodne drony przygotowane przez studentów z Koła Naukowego Robotyki. Podsumowaniem uczniowskiej części seminarium było zastosowanie robotów mobilnych w automatyzacji procesów transportu i składowania wyrobów gotowych w magazynie wysokiego składowania firmy Lajkonik.
Dla przemysłu i biznesu W drugim dniu seminarium nad robotami mobilnymi pochylili się przedsiębiorcy oraz naukowcy PŁ. Prof. Łukasz Kaczmarek, prodziekan ds. rozwoju, przedstawił potencjał Politechniki Łódzkiej w zakresie badawczym, naukowym i wdrożeniowym dla przemysłu. Goście oprowadzeni po laboratoriach przez dr. inż. Radosława Rosika mieli możliwość zobaczenia zgromadzonej w nich aparatury i poznania opracowanych na Wydziale technologii materiałowych i techniczne. Rozmowy przy kawie służyły otwarciu nowych perspektyw dla potencjalnych obszarów współpracy.
Wypowiedzi uczestników
Rafał Pąśko, student transportu na Wydziale Mechanicznym podkreśla
- Wydarzenie zaprezentowało innowacje, automatyzacje i autonomiczność wyrobów firmy STILL. Po wykładach poświęconych teorii pokazano w praktyce użycie i zastosowanie urządzeń - w patio możliwości autonomicznego robota AXH 10 Still, natomiast na placu parkingowym zestaw platform transportowych zwany „milk-run”. Ostatnie stanowisko dotyczyło automatycznego wózka EXV igo stosowanego w magazynach. W czasie wydarzenia można było dowiedzieć się wielu ciekawych i interesujących nowości ze świata automatyzacji. Miłą niespodzianką była sala ze smacznym cateringiem, gdzie każdy mógł się posilić oraz wypić coś ciepłego. Oby takie spotkania odbywały się jak najczęściej.
Sebastian Domowicz, student mechatroniki zaznacza
- Politechnikę Łódzką odwiedziła firma Still Polska specjalizująca się w produkcji elektrycznych wózków widłowych. Seminarium rozpoczęło się ciekawym wykładem dr. Marka Małolepszego, profesora Politechniki Łódzkiej na temat sztucznej inteligencji, po którym uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących robotów mobilnych oraz automatyzacji procesów intralogistycznych. W tym czasie studenci mechatroniki zapoznali się z autonomicznym robotem AXH 10, obserwując jego programowanie i obsługę. Dzięki systemowi wizyjnemu robot potrafi wykrywać przeszkody i podnosić krzywo ustawione palety, co stanowi jego przewagę nad EXV Igo. Spotkanie, dzięki dr. inż. Sławomirowi Halusiakowi i przedstawicielom firmy Still Polska, umożliwiło zapoznanie się z nowoczesnymi urządzeniami transportu wewnątrzzakładowego i różnymi stopniami automatyzacji procesów.