Nowi profesorowie tytularni

14-04-2025

W ostatnich miesiącach kolejni naukowcy z Politechniki Łódzkiej otrzymali tytuły profesora. Są to prof. Agnieszka Ruppert z Wydziału Chemicznego oraz prof. Emilia Wołowiec- Korecka i prof. Paweł Olejnik z Wydziału Mechanicznego.

Profesor Agnieszka Ruppert

Dr hab. inż. Agnieszka Ruppert z Wydziału Chemicznego otrzymała tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne, nadany 18.02 przez Prezydenta RP. Jest absolwentką Wydziału Chemicznego PŁ. Po otrzymaniu tytułu doktora była zatrudniona w Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii, następnie w Instytucie Maxa-Plancka w Mulheim w Niemczech na stażach podoktorskich przez okres pięciu lat.

Uśmiechnięta kobieta w marynarce, z apaszką przy szyi Prof. Agnieszka Ruppert

foto: arch. prywatne

Po powrocie na Politechnikę Łódzką i uzyskaniu tytuł doktora habilitowanego (2016), rozpoczęła własne badania dotyczące konwersji biomasy do biopaliw oraz nowych związków chemicznych wykorzystywanych w wielu branżach przemysłowych. Jej badania koncentrują się także wokół opracowania nowych katalizatorów i nanomateriałów stosowanych w wielu procesach związanych z ochroną środowiska. Pracuje w Instytucie Chemii Ogólnej i Ekologicznej na Wydziale Chemicznym.

W 2021 r. objęła stanowisko dyrektora Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ, które sprawuje do dziś.

Więcej na stronie

Profesor Emilia Wołowiec- Korecka

Dr hab. inż. Emilia Wołowiec- Korecka otrzymała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa, nadany 24 marca przez Prezydenta RP.

Kobieta w marynarce z przypiętą broszką Prof. Emilia Wołowiec-Korecka

foto: Marcin Szmidt

Jest absolwentką Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ. Od 2009 r. pracuje w Instytucie Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym. Jej zainteresowania naukowe obejmują inżynierię powierzchni, inżynierię oprogramowania i analizy statystyczne. Głównym nurtem badawczym Emilii Wołowiec-Koreckiej są niskociśnieniowe dyfuzyjne obróbki cieplno-chemiczne z udziałem węgla i azotu, wsparte modelowaniem procesów i symulacją numeryczną.

W tym obszarze tematycznym była kierownikiem, koordynatorem i wykonawcą licznych projektów naukowo-badawczych, autorką ponad 100 publikacji naukowo-technicznych oraz 200 wdrożeń przemysłowych.

W 2025 r. objęła stanowisko dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej.

Więcej na stronie

Profesor Paweł Olejnik

Dr hab. inż. Paweł Olejnik otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna nadany 24 marca przez Prezydenta RP.

Mężczyzna w garniturze, w laboratorium badawczym Prof. Paweł Olejnik

foto: arch. prywatne

Jest specjalistą w zakresie inżynierii mechanicznej. Od stycznia 2023 r. kieruje Katedrą Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym PŁ. Jego prace badawcze obejmują analizę dynamiczną, modelowanie i sterowanie układami dynamicznymi, obliczenia numeryczne, optymalizację oraz eksperymenty laboratoryjne. Zajmuje się także zagadnieniami z pogranicza automatyki, mechatroniki, identyfikacji systemów oraz wizualizacji chaosu i bifurkacji. W swoich badaniach łączy podejście teoretyczne z praktyką inżynierską, wykorzystując nowoczesne narzędzia obliczeniowe oraz metody komputerowe analizy danych.

Więcej na stronie.