Na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska powstało Laboratorium biotechnologii oczyszczania ścieków i oceny substancji chemicznych.
Laboratorium zostało uroczyście otwarte w końcu stycznia, ale już od grudnia ubiegłego roku naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych „pełną parą” prowadzą w nim prace. Oprócz standardowych badań ścieków i osadów ściekowych, które można wykonać także w innych laboratoriach Instytutu, nowopowstałe laboratorium oferuje badania w zakresie:
- morfologii i składu kłaczków osadu czynnego,
- aktywności biochemicznej osadu czynnego,
- wyznaczania parametrów kinetycznych oczyszczania ścieków,
- symulacji oczyszczania ścieków, w tym kalibracji i walidacji modeli osadu czynnego.
- W odniesieniu do oceny substancji chemicznych prace badawcze koncentrują się głównie wokół: oceny podatności substancji na rozkład mikrobiologiczny, ich zdolności sorpcyjnych i bioakumulacyjnych oraz oddziaływania substancji na organizmy wodne, w szczególności na czyste i mieszane kultury bakterii. Dzięki tym badaniom potrafimy odpowiedzieć na pytania, czy nowosyntezowane substancje chemiczne są bezpieczne dla środowiska przyrodniczego, czy będą pozostawały w wodzie lub glebie, a może będą się akumulowały w organizmach żywych. Czy i w jakim stopniu będą utrudniały oczyszczanie ścieków, procesy biologicznego rozkładu i/lub transformacji zanieczyszczeń zawartych w ściekach – wyjaśnia dyrektor Instytutu prof. Grzegorz Sabiniak.
Oprócz podstawowego, ale niezbędnego do wielu prac badawczych sprzętu, laboratorium posiada najnowszej generacji spektrofotometr i termostat oraz bioreaktory z odpowiednim oprzyrządowaniem i oprogramowaniem do testów kinetycznych, pozwalających na wyznaczenie parametrów rozkładu zanieczyszczeń. Parametry te mogą być wykorzystywane w modelowaniu i symulacji procesów oczyszczania ścieków. Do tego celu laboratorium posiada licencje komercyjną programu komputerowego kanadyjskiej firmy EnviroSim Associates Ltd.
Jednym z najważniejszych urządzeń w laboratorium jest mikroskop optyczny Nikon ECLIPSE Ni-U wraz programem komputerowym. Program ten umożliwia cyfrową obróbkę i analizę obrazów mikroskopowych, ale można w nim zaimplementować także własne makroprogramy, dzięki którym ta obróbka i analiza przebiega w sposób automatyczny. Procedury cyfrowej analizy obrazu mikroskopowego pozwalają w sposób szybki i obiektywny zbadać osad czynny, a konkretnie ocenić wielkość i kształt kłaczków osadu czynnego, oszacować udział bakterii nitkowatych oraz zawartość polihydroksykwasów (PHA).
Kierownikiem laboratorium jest dr hab. inż. Ewa Liwarska-Bizukojć, prof. PŁ. W uroczystości otwarcia uczestniczyli prorektor ds. innowacji i rozwoju uczelni prof. Dariusz Gawin, dziekan Wydziału BAIŚ dr hab. inż. Marek Lefik, prof. PŁ oraz dyrektor Instytutu prof. Grzegorz Sabiniak.