Nowa przestrzeń do kreatywnej współpracy (film)

29-05-2024

Politechnika Łódzka ma nowoczesną przestrzeń z industrialną nutą, w której na 1000 m2 znajdują się laboratoria wyposażone w sprzęt do realizowania kreatywnych projektów z wielu dziedzin. Takie miejsca są w niewielu uczelniach w Polsce.

(film z otwarcia jest tutaj)

 

 

- Centrum projektowania uniwersalnego jest przeznaczone dla całej uczelni. Jego potencjał może być wykorzystany niezależnie od kierunku studiów – podkreślał rektor prof. Krzysztof Jóźwik w czasie otwarcia prezentującego możliwości przestrzeni nazwanej Design-4-All.- Jest to przestrzeń idealna do kreowania i realizowania ciekawych pomysłów, szczególnie tych, które potrzebują technik i narzędzi do szybkiego prototypowania. To tu studenci mogą poznać podstawy metodyki projektowania uniwersalnego z myślą o osobach ze zróżnicowanymi potrzebami.

Znajdują się tu trzy laboratoria, o których mówił prof. PŁ Grzegorz Granosik kierujący całością przedsięwzięcia.

Prof. PŁ Grzegorz Granosik mówi o mozliwosciach laboratorium mechanicznego, w którym znajduje się frearka i tokarka sterowane numerycznie Prof. PŁ Grzegorz Granosik mówi o mozliwosciach laboratorium mechanicznego, w którym znajduje się frearka i tokarka sterowane numerycznie

foto: Ewa Chojnacka

FabLab, daje możliwość realizacji własnych projektów, m.in. dzięki takim urządzeniom jak farma drukarek 3D, ploter laserowy, termoformierka oraz frezarki i tokarki sterowane numerycznie.

LabVR działa od 2017 roku pod nazwą Voxel Research Lab. Jest miejscem, w którym króluje rzeczywistość wirtualna i sprzęt pozwalający na doznawanie i pokonywanie w niej różnych emocji, np. odczuwania ciąży, niepełnosprawności, strachu, czy… turbulencji. Specjalna przestrzeń z amortyzująca podłogą zapewni, że gdy zdarzy się upadek podczas ćwiczeń w VR, to będzie on bezpieczny.

Farma drukarek Farma drukarek

foto: Ewa Chojnacka

LabASE- to laboratorium analiz i symulacji ergonomicznych, wyposażone m.in. w system przechwytywania ruchu ciała, monitorujący aktywności fizyczne czy rejestrujący tętno. Z kolei symulator niepełnosprawności i starości jest bardzo pomocny przy projektowaniu wyrobów, stanowisk pracy i przestrzeni użytkowych.

Poza laboratoriami w Design-4-All jest sala coworkingowa, w której studenci mogą prowadzić projekty oraz sala seminaryjna.

laboratorium lekkie m.in. - z ploterem (wykorzystanym np. do skonstuowania szybowca) i termoformierką laboratorium lekkie m.in. - z ploterem (wykorzystanym np. do skonstuowania szybowca) i termoformierką

foto: Ewa Chojnacka

Centrum proponuje także dwa kursy. Jak wyjaśnia prof. PŁ Grzegorz Granosik

- Po pierwszym z nich studenci będą potrafili dokonać identyfikacji, analizy i oceny barier, jakie generują rozwiązania organizacyjne i techniczne, względem użytkowników ze zróżnicowanymi potrzebami oraz zaprojektować koncepcję usprawnienia tych rozwiązań, zaś na drugim nauczą się zaprojektować, przetestować oraz przedstawić nowe rozwiązane, techniczne lub procesowe, zapewniające wyrównywanie szans osób ze szczególnymi potrzebami.

Sala z amortyzującą podłogą do VR Sala z amortyzującą podłogą do VR

foto: Ewa Chojnacka

Wśród możliwości współpracy wskazano cotygodniowy dzień otwarty w warsztacie dla nowych użytkowników, usługi doradztwa projektowego, prototypowania, wsparcia technicznego, szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i szkoleń technologicznych, a także InnoTech-Navigator - mikrokonferencje połączone z panelem dyskusyjnym lub warsztatem, z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, przemysłu i biznesu w zakresie innowacji i trendów technologicznych. Pierwszy Inno-Tech Navigator na temat RoboChallenge odbył się w lutym dla 90 studentów, drugi dotyczący technologii  dronowych w kwietniu, z udziałem Roberta Fintaka, prezesa Terra Hexen i Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Centrum Projektowania Uniwersalnego powstało w ramach projektu Dostępna Politechnika Łódzka, przy wsparciu Fundacji Politechniki Łódzkiej oraz środków uzyskanych z programu Idea Box.