Praca inżynierska Kacpra Królewiaka, absolwenta kierunku Information Technology (FTIMS/IFE) zdobyła drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Engineer 4 Science 2024 na najlepsze prace dyplomowe z tematyki AI 4 Science. Promotorem nagrodzonej pracy „Comparative analysis of GLUE (General Language Understanding Evaluation) and SuperGLUE benchmarks” jest dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda, prof. PŁ z Instytutu Informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.
- Rozwój modeli językowych, w tym dużych modeli językowych (LLM) doprowadził do zwiększenia zapotrzebowania na skuteczne metody ich ewaluacji. Praca porównuje benchmarki GLUE i SuperGLUE, ocenia ich możliwości ewaluacji modeli przetwarzania języka naturalnego (NLP) oraz proponuje uniwersalną metodę porównywania benchmarków NLP
– mówi Kacper Królewiak.
LLM jest zaawansowanym narzędziem sztucznej inteligencji (AI), które analizuje i generuje tekst na podstawie wcześniej nauczonych wzorców językowych. Modele te pomagają w tworzeniu treści, tłumaczeniu języków, odpowiadaniu na pytania i wielu innych zadaniach. Z kolei benchmarki GLUE i SuperGLUE służą testowaniu systemów zrozumienia języka naturalnego.
Pierwsze i trzecie miejsca w konkursie z tematyki AI 4 Science zajęli absolwenci Politechniki Poznańskiej i Politechniki Warszawskiej. Gala wręczenia nagród odbędzie się w październiku 2024, na której laureaci będą mieli okazję zaprezentować swoje prace szerszemu gronu.
Absolwent studiów inżynierskich na PŁ jest teraz studentem informatyki na Politechnice Warszawskiej, ale jak mówi
– Myślę, aby na doktorat wrócić do Politechniki Łódzkiej.
Organizatorem konkursu był 4 Science Institute sp. z o.o. Patronami są: IEEE Xplore, PS IEEE, CERN, Łukasiewicz PIAP, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe PCSS oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Patronem Honorowym jest Prezes Polskiej Akademii Nauk. Partnerem Biznesowym i fundatorem nagród jest firma Allegro, a Partnerem Technologicznym jest firma Billon Group.