Nagroda za dyplom z tematyki AI

24-07-2024

Praca inżynierska Kacpra Królewiaka, absolwenta kierunku Information Technology (FTIMS/IFE) zdobyła drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Engineer 4 Science 2024 na najlepsze prace dyplomowe z tematyki AI 4 Science. Promotorem nagrodzonej pracy „Comparative analysis of GLUE (General Language Understanding Evaluation) and SuperGLUE benchmarks” jest dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda, prof. PŁ z Instytutu Informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.

- Rozwój modeli językowych, w tym dużych modeli językowych (LLM) doprowadził do zwiększenia zapotrzebowania na skuteczne metody ich ewaluacji. Praca porównuje benchmarki GLUE i SuperGLUE, ocenia ich możliwości ewaluacji modeli przetwarzania języka naturalnego (NLP) oraz proponuje uniwersalną metodę porównywania benchmarków NLP

– mówi Kacper Królewiak.

Młody człowiek w ciemnej koszuli stoi i trzyma w ręku egzemplarz wydrukowanej pracy dyplomowej z napisem "praca inżynierska" Kacper Królewiak z pracą inżynierską dotycząca AI

foto: arch. prywatne

LLM jest zaawansowanym narzędziem sztucznej inteligencji (AI), które analizuje i generuje tekst na podstawie wcześniej nauczonych wzorców językowych. Modele te pomagają w tworzeniu treści, tłumaczeniu języków, odpowiadaniu na pytania i wielu innych zadaniach. Z kolei benchmarki GLUE i SuperGLUE służą testowaniu systemów zrozumienia języka naturalnego.

Pierwsze i trzecie miejsca w konkursie z tematyki AI 4 Science zajęli absolwenci Politechniki Poznańskiej i Politechniki Warszawskiej. Gala wręczenia nagród odbędzie się w październiku 2024, na której laureaci będą mieli okazję zaprezentować swoje prace szerszemu gronu.

Absolwent studiów inżynierskich na PŁ jest teraz studentem informatyki na Politechnice Warszawskiej, ale jak mówi

Myślę, aby na doktorat wrócić do Politechniki Łódzkiej.

Organizatorem konkursu był 4 Science Institute sp. z o.o. Patronami są: IEEE Xplore, PS IEEE, CERN, Łukasiewicz PIAP, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe PCSS oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Patronem Honorowym jest Prezes Polskiej Akademii Nauk. Partnerem Biznesowym i fundatorem nagród jest firma Allegro, a Partnerem Technologicznym jest firma Billon Group.