Musimy pozbyć się rtęci

26-01-2023

Partnerzy proekologicznego projektu „Życie bez rtęci” spotkali się w Politechnice Łódzkiej, by omówić plan działań, na które konsorcjum instytucji z sześciu krajów uzyskało dofinansowanie prawie 1,4 mln euro z Programu LIFE European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency.

 

 

Koordynowany przez Politechnikę Łódzką projekt „Life Mercury-Free” zmierza do skutecznego rozwiązania kwestii zanieczyszczenia środowiska rtęcią zawartą w towarach codziennego użytku. Powstające odpady są najczęściej nieodpowiednio utylizowane.

Jest to niezwykle ważny projekt, bowiem poziom zanieczyszczenia gleb i mórz rtęcią stale wzrasta – mówił na spotkaniu z dziennikarzami koordynator projektu prof. Volodymyr Mosorov z Instytutu Informatyki.  

Gości kickoff meeting wita prorektor ds. nauki prof. Łukasz Albrecht. Na pierwszym planie koordynujący projekt prof. Volodymyr Mosorov Gości kickoff meeting wita prorektor ds. nauki prof. Łukasz Albrecht. Na pierwszym planie koordynujący projekt prof. Volodymyr Mosorov

foto: Jacek Szabela

Ważnym aspektem projektu jest zaangażowanie uczelni ukraińskich – Politechniki Lwowskiej i Iwano-Frankowskiej Akademii Jana Chryzostoma z Lwowa, co ma szczególne znaczenie w trudnym czasie wojny. Ponadto, Ukraina nie jest sygnatariuszem porozumienia w sprawie konwencji Minamata. Konwencja ta ma na celu wycofywanie produktów zawierających rtęć, takich jak np. baterie, termometry i niektóre lampy fluorescencyjne oraz ograniczanie wydobycia, obrotu oraz wykorzystywania w przemyśle i produkcji tego toksycznego pierwiastka.

– Mamy nadzieję, że jednym z efektów naszych działań będzie uświadomienie władzom ukraińskim, żeby to porozumienie przyjąć – mówi prof. Mosorov.

Głównym celem projektu jest uświadomienie przysłowiowemu „Kowalskiemu”, jak bardzo szkodliwa jest rtęć, a w związku z tym, jak pilna jest potrzeba wyeliminowania artykułów gospodarstwa domowego, które ją zwierają.

Zmiana świadomości nie jest prosta – podkreśla prof. Mosorov. – Naszymi działaniami chcemy dotrzeć do każdego domu.

Jakie są plany konsorcjum na najbliższe trzy lata?

Wsparcie informacyjne zapewni LIFE e-HUB, czyli europejska platforma elektroniczna gromadząca wiedzę na temat znajdujących się w naszych domach przedmiotów zawierających rtęć. Odbędą się też wydarzenia sportowe. Moda na bieganie spowoduje zapewne liczny udział w międzynarodowych maratonach miejskich wolnych od rtęci, organizowanych w Łodzi i Krakowie. - Słowo maraton nie oznacza, że trzeba będzie przebiegnąć ponad 42 km, to hasło umowne, ważniejsza jest idea biegu – wyjaśnia prof. Mosorov. W poszukiwaniu rozwiązania problemu, konsorcjum projektu zaprosi także na e-konferencję „Miasto bez rtęci: Zagrożenie w naszych domach” oraz na szkoły letnie przeznaczone dla gmin, organizacji pozarządowych i instytucji edukacyjnych.