Na terenie Zatoki Sportu Politechniki Łódzkiej zostanie utworzona stała wystawa, przybliżająca historię łódzkiego sportu i turystyki. List intencyjny w tej sprawie podpisali prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i rektor prof. Sławomir Wiak.
Wystawa prezentująca największe osiągnięcia łodzian na krajowych i międzynarodowych arenach sportowych zostanie ulokowana na powierzchni ok. 180 m2. Do jej przygotowania posłużą zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi. Ma zostać udostępniona zwiedzającym od połowy 2018 roku.
Oboje sygnatariusze listu wyrażali radość, że znana i lubiana przez łodzian przestrzeń Zatoki Sportu będzie miejscem, w którym będziemy mogli podziwiać pamiątki po wielkich mistrzach sportu. Jak podkreślał rektor prof. Wiak:
Politechnika Łódzka otwierając się na otoczenie zewnętrzne musi także dbać o dziedzictwo, w tym przypadku dziedzictwo sportu, które jest wspólne, należy nie tylko do łodzian.
Wstępny scenariusz wystawy zakłada, że będzie ona zawierała elementy interaktywne. Zaprezentowane będą najcenniejsze i najciekawsze zbiory o znaczącej wartości historycznej i materialnej. Będzie także realizowany program edukacyjny – lekcje muzealne, spotkania oraz konkursy.
Jak wyjaśniali przedstawiciele Oddziału Sportu i Turystyki, celem ekspozycji będzie zasygnalizowanie łodzianom najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z historią sportu i turystyki w naszym mieście. Chronologiczna narracja rozpocznie się od narodzin łódzkiego sportu w XIX wieku, przez okres międzywojenny, po postaci współczesne.
Na ekspozycji zaprezentowane będą sylwetki wybitnych łódzkich sportowców. Wśród nich są ci, którzy już odeszli, m.in.: Akiba Rubinstein, uważany przed I Wojną Światową za najlepszego szachistę na świecie, Roman Kantor, szermierz, olimpijczyk z Berlina w 1936 r., Maria Kwaśniewska-Maleszewska, brązowa medalistka olimpijska z Berlina w 1936 r. w rzucie oszczepem, czy Władysław Król, legenda ŁKS, wybitny piłkarz, hokeista i tenisista. Na wystawie będzie też miejsce dla współczesnych łódzkich sportowców, m.in. dla Jana Tomaszewskiego, Zbigniewa Bońka i Artura Partyki.
Zbiory Oddziału Sportu i Turystyki MMŁ liczą ponad 26 tysięcy muzealiów. Dużą wartość ma także muzealna biblioteka, będąca najlepszym księgozbiorem o tematyce sportowej i turystycznej w Łodzi. Jak mówił kierownik Oddziału Sebastian Glica w zajmowanej obecnie przestrzeni brak jest miejsca na przygotowanie atrakcyjnej wystawy stałej, prezentującej historię i osiągnięcia łódzkiego sportu i turystyki. Muzeum Sportu w nowej lokalizacji zyska godną powierzchnię do ekspozycji. Dla młodych ludzi, którzy odwiedzają kompleks sportowy Politechniki Łódzkiej będzie to ciekawe miejsce rozwijające ich wiedzę, a być może także inspirujące do osiągania sukcesów w aktywności fizycznej.