Został rozstrzygnięty ogłoszony przez Polską Agencję Kosmiczną konkurs o Nagrodę Prezesa POLSA za najlepsze prace dyplomowe z zakresu badań kosmicznych. Pierwszą nagrodę w kategorii prac inżynierskich/licencjackich zdobył inż. Maciej Kupras, absolwent kierunku inżynieria kosmiczna w Politechnice Łódzkiej.
W kategorii prac dyplomowych kończących studia pierwszego stopnia nadesłano 5 prac inżynierskich i 18 licencjackich. Nagrodzoną pracę inż. Maciej Kupras napisał na temat „Wyznaczanie sił aerodynamicznych w zależności od kąta ustawienia powierzchni sterowych pojazdu kosmicznego Starship podczas jego powrotu na Ziemię”. Opiekunami pracy byli dr inż. Michał Kulak i dr inż. Daniel Jodko (opiekun pomocniczy) z Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ.
Starship projektowany jest jako dwustopniowy pojazd kosmiczny. Pierwszy stopień to moduł, który będzie bezpiecznie powracać z podróży pozaziemskich, a drugi stopień to rakieta Starship, umożliwiająca transport zarówno ładunków, jak i ludzi do miejsc znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej, na Marsie oraz w innych rejonach Układu Słonecznego.
Jak zaznacza dr inż. Michał Kulak
- Do tej pory żaden pojazd kosmiczny nie był zdolny do regularnych lotów bez utraty jakiegokolwiek stopnia, zbiornika czy silnika. Starship ma szansę stać się pierwszą rakietą, która umożliwi stuprocentowe ponowne wykorzystanie w bardzo krótkim czasie.
Maciej Kupras wykorzystał w swej pracy metodologię projektowania wspomaganego komputerowo CAD, modelując obydwa stopnie rakiety. W pracy wykorzystał program ANSYS Fluent – najbardziej wszechstronne i technologicznie zaawansowane narzędzie do obliczeń przepływów. Po wykonaniu symulacji przeprowadził analizę wyników, które porównał z wynikami symulacji komputerowych CFD wykonanymi dla kapsuł powracających z orbity okołoziemskiej, dostępnymi w literaturze.
Zdaniem dr inż. Michała Kulaka, promotora pracy, należy zwrócić szczególną uwagę na złożoność analizowanych w niej zagadnień oraz bardzo ograniczoną dostępność materiałów źródłowych na temat badanej geometrii. Jak podkreśla
- Maciej Kupras, prowadząc badania wykazał się dużą wiedzą w dziedzinach inżynierii kosmicznej, mechaniki i budowy maszyn, mechaniki płynów oraz analizy numerycznej przepływów. Jego zaangażowanie w przygotowanie pracy dyplomowej pokazało, że potrafi podejmować decyzje związane z kierunkiem prowadzonych badań oraz interpretacją otrzymanych wyników. Bardzo się cieszę, że praca znalazła uznanie u jurorów konkursu o Nagrodę Prezesa POLSA.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone w czasie Studenckiej Konferencji Kosmicznej Wrocław 2022.