„Czwartek Jakości” jest wspólną inicjatywą Wydziału Organizacji i Zarządzania PŁ oraz TÜV NORD Polska. Spotkania w tym cyklu są miejscem dyskusji na ważne tematy, dotykające bieżących problemów społecznych i gospodarczych.
Czym jest kultura bezpieczeństwa żywności? Jak ją budować w organizacjach łańcucha spożywczego? Odpowiedź na te pytania poznali licznie zgromadzeni uczestnicy Czwartku Jakości. Spotkanie zostało zorganizowane przez Zakład Jakości i Transferu Technologii Wydziału OiZ.
Przewodnikiem po temacie była Katarzyna Krążyńska-Winnicka (kierownik Jednostki Certyfikującej Wyrobu TÜV NORD). Ekspertka przedstawiła teoretyczne filary kultury bezpieczeństwa żywności wraz z ciekawymi przykładami z wieloletniego, audytorskiego doświadczenia oraz ćwiczeniami z zakresu skutecznej komunikacji.
Omawiane pojęcie jest osadzone na fundamentach prawnych, w tym w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2021/382 z 3.03.2021r. W dokumencie zostało przybliżone pięć założeń kultury bezpieczeństwa żywności. Pierwsze z nich odnosi się do misji, wizji i wartości firmy. Drugi filar to zasoby ludzkie, które są nierozerwalnie związane z kolejnym, tj. budowaniem świadomości pracowników. Dwa pozostałe założenia to zdolność adaptacyjna oraz świadomość zagrożeń i ryzyka.
Gość specjalny seminarium – Marcin Kukuła (Plant Manager Barry Callebaut Manufacturing Polska) pokazał, jak promować i wzmacniać kulturę bezpieczeństwa żywności z pozycji dyrektora zarządzającego firmą branży FOOD. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie świadomości człowieka w budowaniu tej kultury. Jednocześnie zaprezentował wachlarz działań, jakie kierowane przez niego przedsiębiorstwo podejmuje na rzecz pracowników organizacji.
W trakcie spotkania nie zabrakło również słodkiego poczęstunku od firmy Barry Callebaut Manufacturing Polska.
Na kolejny Czwartek Jakości, który będzie poświęcony doskonaleniu pracy laboratoriów wewnątrzzakładowych w oparciu o wymagania normy ISO 17025 zapraszamy po przerwie wakacyjnej.