Konferencja ZNP w Konopnicy – forum rozmów o przyszłości akademickiej

16-04-2025

W Konopnicy odbyła się konferencja zorganizowana przez Radę Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Łódzkiej, która miała miejsce w dniach 11–12 kwietnia 2025 roku. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie ZNP związani ze środowiskiem akademickim PŁ oraz zaproszeni goście z organizacji związkowych działających na szczeblu ogólnopolskim. Spotkanie stało się ważnym forum rozmów o przyszłości szkolnictwa wyższego w Polsce.

Konferencję rozpoczęła dr inż. Barbara Kościelniak-Mucha, prof. PŁ, prezeska ZNP w Politechnice Łódzkiej, która podkreśliła, jak ważna jest jedność środowiska akademickiego w obliczu rosnących wyzwań ekonomicznych i organizacyjnych. Następnie głos zabrał dr Błażej Mądrzycki, wiceprzewodniczący OPZZ oraz rzecznik i koordynator ds. prawnych Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na ochronę praw pracowników uczelni oraz rolę OPZZ w procesie legislacyjnym dotyczącym szkolnictwa wyższego.

Grupa kilkunastu osób stojących na schodach przed białym budynkiem z łukowatymi oknami i drzwiami, wokół którego rosną drzewa. Osoby ustawione sa w kilku rzędach na schodach przed wejściem do budynku. Członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego w PŁ oraz zaproszeni goście

foto: Karolina Domańska

Drugiego dnia konferencji mgr Aneta Trojanowska, wiceprezeska Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP oraz członkini zespołu ministerialnego Rady ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce, wygłosiła prelekcję zatytułowaną „Mobbing – jak się bronić, jak przeciwdziałać”. Rzeczowo i przystępnie omówiła mechanizmy zapobiegania mobbingowi w miejscu pracy, podkreślając obowiązki pracodawców i prawa pracowników. Po prelekcji odbyła się żywa dyskusja, podczas której uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami i zadawali pytania dotyczące etyki i relacji w środowisku akademickim.

Podczas konferencji poruszono także najważniejsze kwestie dotyczące sytuacji materialnej pracowników nauki. Związkowcy omówili aktualny stan wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym, zwracając uwagę na ich niedostosowanie do rosnących kosztów życia oraz wymagających realiów pracy akademickiej. Wspólnie podkreślano konieczność zwiększenia nakładów budżetowych na uczelnie publiczne oraz zdecydowanych działań rządu na rzecz poprawy sytuacji finansowej pracowników nauki.

Wystąpienia, dyskusje i wymiana doświadczeń zakończyły się wspólnym podsumowaniem oraz obietnicą kontynuowania działań ZNP na rzecz poprawy warunków pracy i płacy w szkolnictwie wyższym.