Kolejny rok współpracy

05-12-2018

Na Politechnice Łódzkiej odbył się Corning Day. Rektor uczelni prof. Sławomir Wiak oraz Mariusz Bielawski, dyrektor Corning Optical Communications Polska podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze sieci 5G. Studenci usłyszeli o możliwościach rozwoju kariery zawodowej oferowanych przez firmę.

 

 

Spotkanie było podsumowaniem dotychczasowej współpracy PŁ z globalnym liderem kompleksowych rozwiązań optycznych dla przemysłu telekomunikacyjnego oraz prezentacją planów na kolejny okres.

Po podpisaniu porosumienia: rektor prof. Sławomir Wiak i dyrektor Mariusz Bielawski Po podpisaniu porosumienia: rektor prof. Sławomir Wiak i dyrektor Mariusz Bielawski

foto: Filip Podgórski

Studenci, którzy wypełnili aulę dowiedzieli się z jak bardzo nowoczesnym przedsiębiorstwem mogą nawiązać kontakt. Dyrektor Bielawski podkreślał, że firma czeka na wykształconych inżynierów, a także na studentów, którzy chcą poznać realia i wyzwania pracy zawodowej już w czasie nauki.

Studenci usłyszeli też wiele informacji na temat technologii 5G. Mówili o niej  przedstawiciele firmy Corning i Politechniki Łódzkiej, w której kampusie 5G zaistnieje już w przyszłym roku. Corning Optical Communications Polska, jako wieloletni partner łódzkiej uczelni, zamierza aktywnie partycypować w tym przedsięwzięciu.

Jak podkreśla rektor PŁ - Do poprawnego działania sieci bezprzewodowej 5G niezbędne są połączenia światłowodowe. Nasz partner, firma Corning, jako firma wiodąca w przemyśle światłowodowym odgrywa kluczową rolę w budowie infrastruktury dla sieci 5G.

Dyrekor Cornig zachęcał studntów do wspólpracy z fimą Dyrekor Cornig zachęcał studntów do wspólpracy z fimą

foto: Filip Podgórski

Dr inż. Grzegorz Tosik – menedżer Działu Badan i Rozwoju Corning dodaje – Przewaga sieci światłowodowych w stosunku do sieci miedzianych to przede wszystkim wyższa prędkość transferu, niska awaryjność, niższe koszty utrzymania oraz rozwiązanie odpowiednie dla obecnych i przyszłych usług telekomunikacyjnych.

Studenci nowych roczników usłyszeli od starszych kolegów ich relacje i przemyślenia na temat staży w Corningu, w którym teraz już pracują. Program spotkania uzupełniły certyfikowane warsztaty prowadzone przez specjalistów firmy.

Dzięki współpracy firmy Corning z Politechniką Łódzką uruchomiono m.in. Laboratorium Technik Światłowodowych, w którym zbudowano pierwszą w Polsce lokalną sieć FTTD, włączoną w 2013 r. w strukturę uczelnianej sieci komputerowej. Wdrożono także nowy program studiów II stopnia o specjalności Optoelektronika, merytorycznie wspierany przez Corning.

- Współpraca z Politechniką Łódzką jest dla nas kluczowa, ponieważ to właśnie z tej uczelni rekrutujemy młodych inżynierów do pracy w Corning – mówi dyrektor Mariusz Bielawski. – Chcemy pokazać młodym ludziom, że po ukończeniu studiów wcale nie muszą wyjeżdżać z Łodzi, ponieważ tutaj również czekają na nich atrakcyjne oferty pracy przy innowacyjnych projektach.