Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej świętuje jubileusz 15-lecia. Organizatorzy obchodów, które odbyły się w Sali Widowiskowej zabrali gości w galaktyczną podróż ukazującą historię i aktywności tej niezwykłej szkoły.
15 years have passed like one day... Today, on June 10th, the Public Secondary School of Lodz University of Technology is celebrating its jubilee. The official celebrations took place in the Performance Hall of Lodz University of Technology.
More on News of the TUL
Kolejne wizyty na stacjach-planetach obfitowały we wrażenia godne jubileuszu.
O początkach Liceum wspominali ojcowie-założyciele:
prof. Jan Krysiński, prof. Ireneusz Zbiciński i prof. Wojciech Wolf oraz Tomasz Kozera, niezmiennie od początku dyrektor szkoły, absolwenci opowiadali o naukowych karierach w zagranicznych ośrodkach, a olimpijczycy o zdobywaniu laurów. Zaprezentowane osiągnięcia i projekty, także międzynarodowe czynią z politechnicznego liceum miejsce niezwykłe, ale przede wszystkim niezwykła jest więź nauczycieli z uczniami. Uczucie szacunku za to, ze szkoła nie podcina skrzydeł młodzieży pełnej czasem szalonych pomysłów. Uroczystość okrasiły występy artystyczne, które od początku istnienia szkoły były jej piękną wizytówką.
PLO PŁ powstało w 2007 roku i wykształciło już ponad 1000 absolwentów. Od początku była to szkoła elitarna, gromadząca wyjątkowo zdolną młodzież, co potwierdzały egzaminy maturalne.
Jest niezmiennie w czołówce rankingu szkół województwa łódzkiego, a liceów w Polsce. W pierwszym roku szkolnym było 78 uczniów, dziś jest ich ponad 450. Szkoła, początkowo działała na terenie Politechniki Łódzkiej, od 2014/2015 uczniowie rozpoczęli naukę we własnym budynku przy ulicy Różyckiego, niedaleko od kampusu uczelni.
Z czasem uczniowie Liceum zaczęli osiągać sukcesy olimpijskie w wielu dziedzinach, takich jak: matematyka, fizyka, chemia, biologia, prawo, język angielski, ekonomia, przedsiębiorczość, a ostatnio także literatura i język polski. W ramach działalności Szkoły realizowano ze środków unijnych programy rozwojowe, a przy współpracy z Boeingiem otwarto jedyną w Polsce pracownię Newton Room. Liceum podjęło też współpracę ze szkołami zagranicznymi, m. in. z Niemiec i Ukrainy.