Inspirująca pracownia Newton Room

28-10-2021

W Liceum Politechniki Łódzkiej otwarto pierwszą w Polsce stałą pracownię Newton Room. Jest to efekt umowy uczelni ze światowym producentem samolotów Boeing i fundacją non-profit FIRST Scandinavia. Takie połączenie sił zaowocowało wdrożeniem międzynarodowego projektu, który przyniósł już znakomite doświadczenia w różnych europejskich krajach.

 

 

Koncepcja Newton Room była czasowo wdrożona w tej samej szkole już w 2019 roku. Było to udane doświadczenie, które stało się podstawą dla nowego partnerstwa. Wcześniejsze doświadczenia politechnicznego liceum z Newton Room pokazały, że młodzież odbiera nowoczesną pracownię znakomicie. Przestrzeń została otwarta na trzy tygodnie, a z zajęć skorzystało ponad 650 uczniów, latając 266 godzin na symulatorach lotu.

W pracowni Newton Room zainstalowano nowoczesne i niestandardowe stanowiska. Uczniowie mogą tu przeżywać wciągające doświadczenia, realizując praktyczne tematy związane z matematyką, robotyką lub energią odnawialną.

Podpisy na szkle złozyli: (od lewej) prorektor ds ksztalcenia Andrzej Romanowski, rektor Krzysztof Jóźwik, dyrektor Tomasz Kozera, dyrektor Alysia Tofflemire i Grzegorz Stanny - Software Engineering Manager z firmy Boeing Podpisy na szkle złozyli: (od lewej) prorektor ds ksztalcenia Andrzej Romanowski, rektor Krzysztof Jóźwik, dyrektor Tomasz Kozera, dyrektor Alysia Tofflemire i Grzegorz Stanny - Software Engineering Manager z firmy Boeing

foto: Ewa Chojnacka

Newton Room jest ulokowany na terenie Politechniki Łódzkiej, ale jak mówi dyrektor PLO PŁ Tomasz Kozera

-- Z pracowni będą mogli bezpłatnie korzystać uczniowie z innych szkół - i dodaje - Dzięki Newton Room do szkoły wkracza nowoczesna technologia, a wraz z nią młodzi ludzie mają możliwość poznania pracy w nowoczesnym laboratorium. Dla szkoły to świetna okazja do nawiązania współpracy z międzynarodowymi korporacjami. Projekt o randze lokalnej staje się projektem nie tylko ogólnopolskim, ale i międzynarodowym.

Alysia Tofflemire, dyrektor kontynentalnego biura FIRST Scandinavia w Europie zaznacza

- Otwieramy tę wspaniałą przestrzeń, aby inspirować młodzież, a także dorosłych, wiedzą z obszaru STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej okazało się świetnym partnerem do wprowadzenia koncepcji Newtona do Polski. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy współpracować z instytucją, która podziela nasze wartości, zapewniając młodzieży wysoką jakość kształcenia.

Nauka a przy tym wciągająca przygoda Nauka a przy tym wciągająca przygoda

foto: mat. prasowe

Stałą salę Newtona ponownie wspiera Boeing, a moduły edukacyjne związane są z lotnictwem.

Dla firmy jest to ważne, bo stale inwestujemy w Polsce w programy non profit, ale też mamy nadzieję, że zainspirujemy młode dziewczyny i chłopców do lotnictwa i być może właśnie oni dołączą kiedyś do naszego rosnącego zespołu w Polsce - mówi prezes Boeing Polska Rafał Stepnowski.

Uczniowie będą mieli teraz możliwość pracy nad trzema różnymi modułami STEM:

- W powietrzu z liczbami

Podczas asystowania przy akcji ratowniczej uczniowie muszą zaplanować lot za pomocą obliczeń matematycznych (odległość, prędkość, czas itp.), a także stać się pewnymi siebie nawigatorami. Na koniec wykonują lot na jednym z trzech symulatorów lotu.

- Roboty i obwód

Uczniowie odkrywają strategie obliczania obwodu kół i innych dwuwymiarowych figur. Używając robotów, muszą zaplanować i przeprowadzić pomiary, są też zachęcani do prezentowania i omawiania własnych wyborów strategii matematycznych.

- Zrównoważone biopaliwa

Uczestnicy będą badać dwa etapy przemysłowej produkcji biopaliw: enzymatyczną degradację drewna do cukru i fermentację cukru do paliwa (etanolu). Będą również oceniać i omawiać biopaliwa w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Według rektora PŁ prof. Krzysztofa Jóźwika to bardzo energetyczny mix nauki, technologii, inżynierii i matematyki.

- Wierzę, że ta inspiracja przyniesie dobre efekty i tu urodzą się przyszli konstruktorzy najlepszych rozwiązań. Niechaj uruchomienie tej nowoczesnej i unikatowej pracowni będzie przełomowym momentem w rozwoju uczniów naszego Liceum.

Boeing i FIRST Scandinavia współpracują od 2013 roku przy różnych projektach, między innymi przy tworzeniu Newton Flight Academy w Bodø, w Norwegii. W czerwcu 2018 roku FIRST Scandinavia została wybrana jako oficjalny europejski partner STEM Boeinga z inwestycją w wysokości 5 milionów dolarów. Koncepcja Newton jest obecnie prezentowana w dziewięciu krajach europejskich przez rozwiązania mobilne i stałe obiekty.