Obecnie, ręczne skanowanie dłoni staje się coraz bardziej uciążliwe i nieefektywne. Nie tylko jest to proces czasochłonny, ale także może prowadzić do niedokładnych wyników – mówią studenci inżynierii biomedycznej w Politechnice Łódzkiej, którzy zdobyli nagrodę w KOnkursie KOnstrukcji Studenckich KOKOS. Antoni Bryłka i Witold Sierocki, zgłosili do konkursu projekt Skanmaster i to on zwyciężył w konkurencji Heros Konstrukcji.
Obaj laureaci są członkami grupy Robots for Humans (R4H), będącej sekcją koła naukowego SKaNeR. Włączyli się w prace prowadzone w projekcie, którego celem jest opracowanie personalizowanych urządzeń do terapii osób po udarze, z wykorzystaniem osiągnięć robotyki miękkiej oraz sztucznej inteligencji. Ich mentorem jest dr inż. Igor Zubrycki. Opracowany przez studentów statyw do skanera 3D, nagrodzony w konkursie, ma ułatwić i przyspieszyć proces skanowania dłoni pacjentów.
- Przy ręcznym skanowaniu, konieczność utrzymania przez długi czas niewygodnej pozycji dłoni powoduje zmęczenie i zwiększa ryzyko błędów wynikających z przypadkowych ruchów – wyjaśnia Antoni Bryłka.- Naszym celem było stworzenie procesu skanowania, który nie tylko zapewnia dokładne wyniki, ale także komfort i wygodę dla badanej osoby. Dzięki wprowadzeniu nowych metod i technologii, jesteśmy przekonani, że osiągnęliśmy znaczącą poprawę w doświadczeniu skanowania dłoni, zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu medycznego.
Zaprojektowane przez studentów urządzenie jest wykorzystywane w czasie badań prowadzonych na grupie pacjentów w jednym z łódzkich szpitali.
Konkurs KOKOS jest ciekawym i ważnym wydarzeniem. Jego celem jest pomoc w komercjalizacji innowacyjnych wynalazków stworzonych przez młodych, zdolnych i ambitnych studentów. Nagrody zostały wręczone w czasie gali zorganizowanej na Politechnice Warszawskiej.