Granty ECIU SEED dla architektów

09-02-2025

 

Naukowcy z Instytutu Architektury i Urbanistyki, dr hab. inż. arch. Monika Cysek-Pawlak, prof. PŁ oraz dr hab. inż. arch. Aleksander Serafin zdobyli dwa granty ECIU. Oba projekty są osadzone w tematyce urbanistycznej. Projekt WAVES, w którym PŁ jest liderem skupia się na kwestii bezpieczeństwa, natomiast projekt INTERLOCUTORS koncentruje się na aspekcie zdrowia.

 

Waves: nowe perspektywy miejskiej dostępności

Projekt WAVES, realizowany we współpracy z uczelniami w Szwecji, Holandii i Finlandii, bada miejską dostępność pieszą (walkability) oraz czynniki wpływające na poczucie bezpieczeństwa. Celem projektu jest zrozumienie, jakie elementy miejskie wpływają na to, jak mieszkańcy czują się w swoim otoczeniu.

Portretowe zdjęcie kobiety i mężczyzny Dr hab. inż. arch. Monika Cysek-Pawlak, prof. PŁ oraz dr hab. inż. arch. Aleksander Serafin

foto: arch. prywatne

- W ramach wstępnych badań, WAVES tworzy podstawy dla bardziej zaawansowanych analiz, które będą wspierane przez przyszłe możliwości finansowania. Projekt koncentruje się na ocenie postrzeganej dostępności pieszej i bezpieczeństwa w wybranych lokalizacjach, aby opracować zestaw narzędzi do przyszłych badań. Kluczowe innowacje projektu obejmują integrację mapowania emocji z narzędziami planistycznymi – wyjaśnia koordynatorka dr hab. inż. arch. Monika Cysek-Pawlak, prof. PŁ.

WAVES stworzy silną sieć współpracy między urbanistami, psychologami i socjologami, promując potencjał Europejskiego Uniwersytetu Innowacyjnego (ECIU). Opracowane narzędzia zapewnią szerszy wpływ na różnorodne środowiska miejskie. Zgodnie z 11. Celem Zrównoważonego Rozwoju, WAVES dostarczy wskazówek na rzecz tworzenia bezpieczniejszych, bardziej przyjaznych pieszym przestrzeni miejskich oraz kształtowania polityki publicznej.

Interlocutors: nowe podejście do planowania miast

W odpowiedzi na rosnące nierówności zdrowotne, urbanizację oraz zmiany klimatyczne, projekt INTERLOCUTORS ma na celu wzmocnienie odporności społeczności miejskich. Projekt łączy czynniki wpływające na zdrowie społeczne z planowaniem przestrzennym. Realizowany przez zespoły z uniwersytetów w Portugalii, Holandii i Polski, bada, jak lokalne polityki mogą wspierać równość zdrowotną i zrównoważony rozwój miast.

Naukowcy z IAiU PŁ podkreślają, że projekt angażuje różne grupy interesariuszy i dostosowuje narzędzie Oceny Wpływu na Zdrowie (HIA) do praktycznego zastosowania. Jak mówią- Poprzez publikacje naukowe, wymianę wiedzy, tworzenie raportów politycznych, organizowanie warsztatów oraz wizyt terenowych, INTERLOCUTORS dąży do długoterminowych zmian na rzecz zdrowszych i bardziej odpornych społeczności. Stworzy także trwałą sieć innowacji i wpływu na politykę w całej Europie.