Ecosystem 5G dla Łodzi

15-11-2018

Politechnika Łódzka oraz firma Ericsson podpisały umowę ramową o współpracy naukowej. Dzień później naukowcy z PŁ wzięli udział w Radio Tech Day 2018 zorganizowanym w łódzkiej siedzibie firmy. Prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ oraz Martin Mellor, prezes Zarządu Ericsson i Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ogłosili programu 5G dla Łodzi.

Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów branży technologicznej z Polski i zagranicy. Zaprezentowane zostały nowe technologie tworzone przez polskich inżynierów w oddziałach firmy Ericsson w Łodzi i Krakowie.

Partnerzy, czyli Ericsson, Politechnika Łódzka i ŁSSE, ogłaszając 14 listopada 2018 r. uruchomienie ekosystemu 5G dla Łodzi, podkreślali jego znaczenie dla nowych możliwości rozwoju miasta. Technologia 5G to nie jest tylko szybszy Internet i przekaz video. Przede wszystkim jest to koło zamachowe innowacji, które obejmą przemysł, usługi, biznes, a także życie społeczne. Po prostu ta technologia wygeneruje projekty. Zdaniem specjalistów w tej chwili znamy, być może, 20 proc. możliwych rozwiązań, reszta to kwestia wyobraźni, która podpowie nam gdzie i jak wykorzystać standard 5G. - Gdy tworzył się Internet też nie zdawaliśmy sobie sprawy jak będziemy z niego w przyszłości korzystać – argumentują.

Demonstracyjna makieta wyróżniona podczas targów Mobile World Congress 2018 w Barcelonie Demonstracyjna makieta wyróżniona podczas targów Mobile World Congress 2018 w Barcelonie

foto: Ewa Chojnacka

Przygotowanie do uruchomienia nowego systemu wymaga edukacji i wdrożeń w przemyśle, testów naukowych, inicjatyw startupów oraz uzyskania pozwoleń i częstotliwości jakie wprowadzają poszczególne rządy. Skuteczność funkcjonowania technologii telekomunikacji mobilnej piątej generacji - 5G, będzie zależała także od jednoczesnego zastosowania tego samego standardu na całym świecie.

Ericsson bezpłatnie zwymiarował, zaprojektował sieć testową dla kampusu Politechniki Łódzkiej, gdzie ma być przeprowadzony pilotaż sieci 5G. Sieć ta posłuży testom i upowszechnieniu zastosowań rozwiązań 5G dla wszystkich studentów na wszystkich wydziałach. - Musimy popularyzować wiedzę o standardzie 5G, który ma być wprowadzony w całej Europie, uświadomić możliwości tej nowej technologii. Chcemy na pierwszym roku studiów, niezależnie od kierunku, prowadzić kształcenia w zakresie technologii informatycznych, w tym technologii 5G – podkreśla rektor prof. Wiak.

W salach siedziby Ericssona przygotowano pokazy kilkunastu najnowszych rozwiązań radiowych z obszaru 2G, 3G, 4G. Przedstawiono też możliwości technologiczne systemów 5G oraz ich zastosowanie dla odbiorców przemysłowych. Szczególne zainteresowanie wzbudzała demonstracyjna makieta smart city wyróżniona podczas targów Mobile World Congress 2018 w Barcelonie.