Studenckie Radio Żak to najstarsza w Polsce rozgłośnia akademicka. W tym roku świętuje swoje 60. urodziny. Radio wyszkoliło szereg znanych dziś dziennikarzy, wielu z nich było obecnych na uroczystej Gali inaugurującej urodziny Żaka. Włączyli się też do realizacji 60-godzinnej urodzinowej ramówki, która rozpoczęła się 17 maja o godzinie 15:00 a zakończyła 20 maja o 3:00.
Spotkanie w Sali Widowiskowej było okazją do przypomnienia ważnych momentów z historii radia. We wspominkowych rozmowach uczestniczyli Żakowcy związani z radiem w kolejnych dekadach.
Historia Żaka rozpoczęła się w roku 1959 od działalności w ramach radiowęzła, obejmując III DS. Program nadawany był przez 3 godziny i 40 minut dziennie.
Z kolejną dekadą związana jest postać Marka Niedźwiedzkiego, niezwykle popularnego dziennikarza muzycznego Polskiego Radia. Radio Żak wprowadziło nadawanie programów kulturalnych, włączyło się w 1974 roku do organizacji pierwszego festiwalu YAPA, z którym pozostało związane do dziś. To właśnie wtedy pojawiła się nazwa Studenckie Radio Żak.
Lata 80. były czasem trudnej i wytężonej pracy. W czasie studenckich strajków na PŁ i UŁ radio Żak było żródłem cennych informacji. W grudniu 1981 roku Żak zamilkł, ale nim zamknięto drzwi do studia udało się ocalić wiele dokumentalnych materiałów. Kolejny ciężki czas nastał w 1986 r.
W styczniu działalnośc radia została zawieszona przez ówczesne władze PŁ, pragnące mieć wpływ na tematykę i charakter nadawanych programów, z czym nie mogli pogodzić się radiowcy. Wznowienie pracy nastąpiło po osiągnięciu kompromisu w marcu 1986 roku.
Lata 90. zapisały się historycznym rozpoczęciem nadawania na częstotliwości 88,8 MHz. Początkowo były to tylko cztery godziny dziennie. Gdy w 1993 roku zaczęła grać WOŚP, Żak był współorganizatorem jednego z koncertów. Zebrano około 20 mln. złotych.
Początek nowego stulecia przyniósł historyczny rozwój radia Żak, które zaczęło nadawać 24-godzinny program.
Dziś można słuchać Żaka na całym świecie za pośrednictwem Internetu. Studio radiowe wyposażone w profesjonalny sprzęt mieści się w odremontowanych pomieszczeniach. Wszyscy radiowcy pracują społecznie, a radio nie nadaje reklam. Wielopokoleniowa społeczność trzyma się razem, co było widoczne w czasie jubileuszowych obchodów.
- Studenckie Radio Żak jest skierowane do słuchacza wybrednego i wymagającego, jednak dla nas to przede wszystkim i niezmiennie od kilkudziesięciu lat wyśmienita zabawa i pełna pasji radość tworzenia, pracy w gronie dobrych przyjaciół. To nie tylko praca za sitkiem, czy realizacja emisji. To również organizacja i nagłaśnianie koncertów, realizacja i nagrywanie audycji, praca reporterska i wiele, wiele innych działań!– mówią Żakowcy.
Galę urozmaicił występ zespołu, który przypomniał przeboje najbardziej znane w kolejno wspominanych latach, a zakończył ją występ Akademickiej Orkiestry Politechniki Łódzkiej.