Studenci z koła naukowego GUST z Politechniki Łódzkiej wzięli udział w międzynarodowym Sustainable Innovation Challenge (SIC) organizowanym przez École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii. Wydarzenie było połączeniem konferencji naukowej oraz konkursu międzynarodowego.
W eliminacjach do konkursu brały udział 42 zespoły z 15 uniwersytetów w 7 europejskich krajach. Do ścisłego finału weszło 12 zespołów, w tym GUST z PŁ.
Pierwszego dnia, 13 marca 2025 r., zaprezentowaliśmy projekt turbiny wiatrowej, odpowiadając na pytania jury. Wzięliśmy też udział w inspirujących wykładach poświęconych innowacjom z zakresu zrównoważonego rozwoju. Drugi dzień był warsztatowy, co sprzyjało rozmowom z ekspertami z różnych krajów.
Nasz zespół GUST zdobył wysokie 4. miejsce w konkursie. Konkurencja innych finalistów była silna, a ich pomysły na innowacje m.in. w energetyce odnawialnej bardzo ciekawe.
Udział w SIC był dla nas nie tylko okazją do zaprezentowania efektów naszej pracy nad turbiną wiatrową, ale także do nawiązania cennych, międzynarodowych kontaktów. Jesteśmy dumni z osiągniętego wyniku i zmotywowani do dalszego rozwoju naszych projektów.
Co szczególnie przyczyniło się do zajęcia wysokiego miejsca w konkursie?
Główne innowacje, które zostały docenione przez jurorów, to zmienny skok, umożliwiający zmianę kąta ustawienia łopat, co pozwala na poprawienie efektywności pracy turbiny w różnych warunkach wietrznych. Innowacyjne było także zastosowanie biokompozytów w budowie elementów turbiny, takich jak obudowa. Badania mechaniczne materiału wykazały jego niezwykłe właściwości wytrzymałościowe, a co równie ważne, jego emisja CO2 jest o połowę niższa niż aluminium. Nasze osiągnięcia zostały bardzo dobrze przyjęte i idealnie wpisywały się w przewodnią myśl wydarzenia.