Deklaracja uczelni świata - Magna Charta Universitatum

26-10-2023

Na Uniwersytecie Łódzkim odbyła się konferencja „Uniwersytety i rekonstrukcja miast: rola badań i edukacji”. Szczególnie uroczystym punktem programu była ceremonia podpisania przez rektorów polskich i zagranicznych uczelni dokumentu Magna Charta Universitatum MCU 2020 będącego fundamentem akademickich wartości. Wśród 36 nowych sygnatariuszy był rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

 

 

Jest to nowa wersja MCU 2020 przyjęta przez Radę Zarządzającą, która nie odbiega od pierwotnych fundamentalnych wartości, do których zobowiązały się uniwersytety lecz reaguje na współczesne wyzwania i obawy oraz współbrzmi z nimi.

Od 1988 r., w którym z okazji 900-lecia the University of Bologna powstała MCU, świat stał się bardziej zintegrowany, wzrosła liczba i różnorodność studentów, podobnie jak oczekiwań społeczeństw. Zmieniły się sposoby kształcenia i prowadzenia badań.

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik podpisuje Magna Charta Universitatum Rektor prof. Krzysztof Jóźwik podpisuje Magna Charta Universitatum

foto: UŁ

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik odbiera gratulacje od Patricka Deane, prezydent Magna Charta Observatory Governing Council Rektor prof. Krzysztof Jóźwik odbiera gratulacje od Patricka Deane, prezydent Magna Charta Observatory Governing Council

foto: PŁ

Jak czytamy w dokumencie - Niezależnie od tych przemian, szkolnictwo wyższe pozostaje cały czas pozytywnym czynnikiem zmian i transformacji społecznej. Zasady określone w Magna Charta Universitatum są dziś równie ważne jak w roku 1988, stanowiąc niezbędny warunek postępu ludzkości, dokonującego się w drodze dociekań, analiz i rozważnego działania. Radykalne zmiany wymagają od światowego środowiska akademickiego określenia obowiązków i odpowiedzialności, zgodnie uznawanych przez sygnatariuszy za nieodzowne dla uniwersytetów na całym świecie w XXI wieku. Stąd bierze się potrzeba nowej deklaracji.

Magna Charta Universitatum mówi między innymi, że uniwersytety mają

obowiązek angażowania się i reagowania na aspiracje i wyzwania świata oraz społeczności, którym służą, aby przynosić korzyści ludzkości i przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju. Intelektualna i moralna autonomia jest znakiem rozpoznawczym każdego uniwersytetu i warunkiem wstępnym wypełniania jego obowiązków wobec społeczeństwa. Niezależność ta musi być uznawana i chroniona przez rządy i całe społeczeństwo oraz energicznie broniona przez same instytucje.

Za tym ważnym dokumentem stoi niezwykle istotne przesłanie dla świata akademickiego.