Popularyzacja badań naukowych jest bardzo ważna dla uczelni. Efekty pracy naukowców powinny być szeroko znane, dlatego cieszymy się z udziału w cyklu TVP „Łódzka nauka”. W każdym odcinku widzowie poznają ciekawe rozwiązania opracowane naszych laboratoriach Politechniki Łódzkiej. Jak mówi autorka cyklu red. Anna Łukasik - prezentujemy projekty, które intrygują zadziwiają i szokują.
Cykl rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku i do końca kwietnia 2024 ukazało się 10 odcinków, a w nich zaprezentowano 11 interdyscyplinarnych i mających walor użyteczności innowacyjnych pomysłów zrodzonych w Politechnice Łódzkiej.
Czym się pochwaliliśmy?
Cykl Łódzka Nauka zaczął się od… opakowań, które można zjeść. O projekcie opowiadały dr inż. Ilona Gałązka – Czarnecka i dr inż. Joanna Grzelczyk z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności.
Czy jeść dania gotowe? Dietetycy tego nie doradzają. Tymczasem na Wydziale BiNoŻ opracowano technologie, która nadają daniom gotowym walory prozdrowotne. Mówiły o tym prof. Grażyna Budryn i dr inż. Ilona Gałązka – Czarnecka i prof. PŁ Agnieszka Nowak.
Promowaliśmy prace nad innowacyjnymi tekstyliami, które będą wykorzystywane jako elementy samolotów i dronów. O badaniach prowadzonych na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów tych mówił prof. PŁ Marcin Barburski Instytutu Architektury Tekstyliów i prof. PŁ Zbigniew Draczyński z Instytutu Włókiennictwa, a ich koleżanka prof. PŁ Monika Malinowska Olszowy podjęła temat gospodarki cyrkularnej związanej z tekstyliami. W tym samym odcinku promowaliśmy współpracę międzyuczelnianą, której efektem jest biodegradowalny i inteligentny fantom do nauki resuscytacji. O jego zaletach mówił dr inż. Przemysław Sękalski z Centrum Technologii Informatycznych.
Kolejny odcinek przedstawił ekologiczne oblicze badań w PŁ. O biodegradowalnych foliówkach mówił prof. PŁ Michał Puchalski z Instytutu Włókiennictwa oraz dr inż. Radosław Ślęzak z Katedry Inżynierii Bioprocesowej. Z kolei prof. PŁ Katarzyna Zimna z Instytutu Architektury Tekstyliów opowiedziała o międzynarodowym projekcie GreenTex.
Dumni, że badania naukowców mogą pomagać ludziom, pokazaliśmy badania nad opatrunkami, które przyspieszają gojenie oparzeń. Prof. Piotr Ulański z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej mówi o żelowych opatrunkach, a prof. PŁ Sławomir Kadłubowski wprowadził widzów do laboratorium, gdzie jest akcelerator do przyśpieszania cząstek, niezbędny w procesie ich tworzenia. Dr inż. Bożena Rokita wyjaśnia zalety i bezpieczeństwo opracowanych na PŁ hydrożelowych opatrunków.
W kolejnym odcinku kamera zajrzała do Instytutu Informatyki Stosowanej, gdzie naukowcy pracują nad technologią wykorzystującą sztuczną inteligencje do oszczędzania energii elektrycznej, z przeznaczeniem dla urządzeń w przemyśle papierniczym. O zaletach AI w technikach sterowania mówią prof. PŁ Jacek Kucharski i dr inż. Piotr Łuczak, a dr inż. Piotr Urbanek podkreśla unikatowość opracowanej metody w Polsce i na świecie.
Ten odcinek kończy się opowieścią o ultradźwiękach i reakcjach przez nie inicjowanych, co naukowcy nazywają sonochemią. W ten temat wprowadzają widzów dr Alicja Olejnik, prof. Piotr Ulański i dr inż. Bożena Rokita z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej.
W marcu kamera zajrzała do Centrum Projektowania Uniwersalnego, gdzie z dr inż. Dorotą Kamińską i dr. inż. Grzegorzem Zwolińskim i mgr inż. Agnieszką Dubiel z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych rozmawiano o projekcie eXcape room. Wykorzystuje on rzeczywistość wirtualną do nauki współdziałania. Z kolei o grach tworzonych na Politechnice Łódzkiej mówią dr hab. inż. arch. Rafał Szrajber i dr inż. Dominik Szajerman z Instytutu Informatyki, podkreślając badania dotyczące technologii ich tworzenia, a także różnorodność ich treści, rozwiązań i zastosowań.
Cykl zaprezentował w kwietniu badania prowadzone w Instytucie Inżynierii Materiałowej dotyczące m.in. możliwości drukowania ludzkich narządów. Mówiła o tym. dr hab. inż. Dorota Bociąga, prof. PŁ
Goszcząc na Wydziale Mechanicznym red. Anna Łukasik i jej kamera zajrzała do Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn, gdzie dr hab. inż. Damian Batory mówił m.in. o drukowaniu kół zębatych, które mogą być wykorzystane nie tylko w maszynach i pojazdach tu na ziemi, ale także w kosmosie.